13/12/2019
Leontario BC 13 8 15 16 - 52 -
Brazzerzz Beachterzz 10 21 19 13 - 63 -

Πεντάδα λιονταριών οι Brazzerzz Beachterzz!

Oι Brazzerzz Beachterzz αν και κατέβηκαν με μόλις μία πεντάδα, πήραν σημαντική νίκη με 63-52 κόντρα στο Leontario, φτάνοντας τις 4 στο πρωτάθλημα.

Στην πρώτη περίοδο το Leontario μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ με μεγάλη ευστοχία έξω από τα 6,75, με τον Αντρέα Δημητρακόπουλο να σημειώνει σε αυτό το διάστημα 3 τρίποντα. Έτσι η ομάδα του Κωνσταντιδέλη, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 13-10. Για τους Beachterzz, 4 πόντους σημείωσε ο Σπύρος Μανωλάτος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε ριζικά με τους Brazzerzz Beachterzz να παίζουν ισοπεδωτικό μπάσκετ. Ο Βασίλης Δημητριάδης με 9 πόντους, οργίαζε στο παρκέ με την ομάδα του να τρέχει ένα επιμέρους 21-8 σερί. Έτσι, οι Beachterzz πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 31-21. Για το Leontario, 4 πόντους έβαλε ο Σπυρόπουλος.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι, χάρη στους Δημητριάδη και Ζώτο, που πέτυχαν μαζί 11 πόντους. Οι Brazzerzz Beachterzz, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 50-36. Για τους κίτρινους και τους 15!! πόντους της ομάδας σε αυτό το διάστημα έβαλε ο Μίλτος Δημητρακόπουλος, που πάλευε μόνος στην επίθεση.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Brazzerzz Beachterzz με την εμπειρία τους κατάφεραν να διαχειριστούν το προβάδισμα που είχαν και να πάρουν μια πολύ σημαντική νίκη με 63-52 παρά τις πολλές απουσίες τους. Ζώτος από τη μία με 6 πόντους και Κόκκινας από την άλλη με 7 ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους. Το τελικό σκορ, αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης μια και οι Brazzerzz Beachterzz ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού.

MVP ψηφίστηκε ο Βασίλης Δημητριάδης με 15 πόντους, 22 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος. Από την άλλη, σε καλή μέρα βρέθηκε ο Αντρέας Δημητρακόπουλος με 15 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη.

Συνολικά το Leontario είχε 16/63 εντός πεδιάς, 9/37 τρίποντα και 11/17 βολές. Πήρε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 6 φορές τη μπάλα, έκανε 12 λάθη και 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 22/79 εντός πεδιάς, 6/23 τρίποντα και 13/26 βολές. Μάζεψαν 62 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές τη μπάλα, έκαναν 7 λάθη και 1 τάπα.

Leontario (Κωνσταντιδέλης): Προκοπίου 2, Κόκκινας 7, Δημητρακόπουλος Μ 17, Κορωνάκης, Ταβαλιόν 2, Δημητρακόπουλος Α 15, Σπυρόπουλος 6, Κωνσταντιδέλης 3.

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Ζώτος 20, Πίλτσης 7, Δριβάκος 12, Δημητριάδης 15, Μανωλάτος 9.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των Brazzerzz Beachterzz!

Τι δεν μας άρεσε: Η εμφάνιση του Leontario, το οποίο ήταν αρκετά άστοχο στο παιχνίδι!