20/12/2022
Athens Bucks 11 4 11 13 - 39 -
Iron Maidan 10 8 10 15 - 43 -

Πεντάδα "Μαϊντανών"!

Το τρίτο τους ροζ φύλλο αγώνα πήραν χθες στο ΣΕΦ οι Iron Maidan, καθώς αν και κατέβηκαν με μια πεντάδα, κέρδισαν τους Athens Bucks με 39-43 και βγήκαν από την ζώνη του υποβιβασμού στον δεύτερο όμιλο της Evolution League!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 11-10 υπέρ των Athens Bucks, χάρη σε 5 πόντους του Φωτεινού και 4 του Χριστόπουλου. Ο Μακρής με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Παληγιάννης, Κλαλιώτης και Μαλτέζος.

Στην δεύτερη περίοδο οι Iron Maidan έσφιξαν την άμυνά τους και με 4 πόντους του Παληγιάννη και 4 του Λημνίδη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 15-18. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο πέτυχε ο Χριστόπουλος, ενώ 2/2 βολές είχε ο Δανιάς.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 πόντους του Λημνίδη και βοήθειες των Παληγιάννη - Κλαλιώτη, οι πράσινοι διατήρησαν το τιμόνι στα χέρια τους με 26-28. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο οι Athens Bucks, με τον Φωτεινό να σκοράρει ακόμη 5 πόντους και τον Δανιά να προσθέτει 4. Σκορ τρίτης περιόδου 26-28!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Iron Maidan έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με δράστες στην επίθεση τους Μακρή, Μαλτέζο, Κλαλιώτη και Λημνίδη, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 39-43. Ο Φωτεινός με 7 πόντους και ο Αμανατίδης με 4 ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/15 βολές, 12/43 δίποντα και 2/11 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 5/10 βολές, 16/41 δίποντα και 2/19 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Πολυτιμότερος των Athens Bucks ο Χριστόπουλος με 7 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 3/8 δίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες. Betsson mvp των Iron Maidan ο Λημνίδης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 4/8 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Athens Bucks (Γκορίτσας): Αγγέλου, Αναγνωστόπουλος, Χριστόπουλος 7, Δανιάς 8, Φωτεινός 17 (2), Καμπόλης, Γκορίτσας, Αμανατίδης 7

Iron Maidan (Κανείς): Παληγιάννης 6, Μακρής 9, Μαλτέζος 7 (1), Λημνίδης 13 (1), Κλαλιώτης 8

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης!