26/04/2024
Panzerakia 9 21 20 19 - 69 -
Circle BC 25 10 15 17 - 67 -

Πεντάδα "φωτιά" για τα Panzerakia!

Με τον Πετρόπουλο να μπαίνει σεληνιασμένος στο ξεκίνημα της συνάντησης και να πετυχαίνει 15 πόντους και τους Οικονόμου - Καλούδη να συνδράμουν από 4 πόντους έκαστος, η Circle έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 9-25. Ο Μωραΐτης με δύο τρίποντα και ο Φανουργιάκης με ένα δίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Το σκορ του δευτέρου δεκαλέπτου άνοιξε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Ζαφειρόπουλος δίνοντας στην ομάδα του αέρα 18 πόντων, 9-27. Κάπου εκεί τα Panzerakia έσφιξαν την άμυνά τους και με 7 πόντους του Κατσιγιάννη, 6 του Φανουργιάκη και 5 του Κωνσταντιλιέρη, κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά και να μειώσουν στους 5, 30-35, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με προσωπικό show του Κατσιγιάννη με 11 πόντους και τρίποντα των Πολυχρονόπουλου - Φανουργιάκη, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 50-50. Η τριπλέτα Καλούδη, Οικονόμου και Ματσούκα τραβούσε το κουπί στην επίθεση της Circle στο τρίτο δεκάλεπτο με 4 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 50-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα Panzerakia τα έδωσαν όλα για τη νίκη με με τρία μεγάλα τρίποντα του Πολυχρονόπουλου και βοήθειες των Φανουργιάκη, Κατσιγιάννη και Μωραΐτη, έφτασαν στο πρώτο ροζ φύλλο αγώνα με 69-67. Προσπάθησαν οι φιλοξενούμενοι στο φινάλε να γυρίσουν το ματς, ωστόσο δεν τους έφταναν οι 8 πόντοι του Ματσούκα και οι 5 του Πετρόπουλου.

Betsson MVP για τα Panzerakia ο Φανουργιάκης με 18 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 5/9 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Circle ο Πετρόπουλος με 24 πόντους, έχοντας 3/6 βολές, 6/10 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 2 τάπες και έκανε 1 λαθάκι.

Panzerakia (Φανουργιάκης): Πολυχρονόπουλος 14 (4), Φανουργιάκης 18 (2), Κατσιγιάννης 23, Κωνσταντιλιέρης 3, Μωραΐτης 11 (2)

Circle (Καλούδης): Ζαφειρόπουλος 7, Καλούδης 8, Ματσούκας 14, Οικονόμου 12, Παπαχρήστου, Πετρόπουλος 24 (3), Τουμπανάκης 2

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική εμφάνιση που έκαναν τα Panzerakia!