13/11/2022
Αλκοολικός Αστέρας 11 12 16 20 - 59 -
Mandra Heat 7 8 14 10 - 39 -

"Πεντάστερος" ο Αλκοολικός!

Τι κι αν κατέβηκε με μια πεντάδα, ο Αλκοολικός Αστέρας κέρδισε εύκολα την Mandra Heat με 59-39 και μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες επέστρεψε στις νίκες στα πλαίσια της έβδομης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Development League, αναγκάζοντας παράλληλα τον αντίπαλο στην δεύτερη διαδοχική του ήττα!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Αλκοολικός Αστέρας στο παιχνίδι, καθώς με 4 πόντους του Πιτσιλλού, 4 του Παπακωνσταντίνου και τρίποντο του Φουρνογεράκη, προηγήθηκε με 11-7. Ο Διολέτης από την περιφέρεια και οι Τσιλιώνης - Γιαννακής μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 8 πόντους του Φουρνογεράκη και 4 του Πρωτόπαπα, το συγκρότημα του Πανταζή έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 23-13. Το σκορ του πρώτου μέρους, 23-15, διαμόρφωσε για λογαριασμό της Mandra Heat ο Μπιτζιλέκης με 2/2 βολές, ενώ νωρίτερα από ένα τριποντάκι είχαν οι Τσιλιώνης και Γιαννακής.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με νέους 8 πόντους του Φουρνογεράκη και 4 του Πιτσιλλού, οι κιτρινόμαυροι βρέθηκαν στο +15, 37-22, 2:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στους 10, 39-29, με τον Μώλο να σκοράρει 6 πόντους, τον Διολέτη 5 και τον Μπιτζιλέκη να βάζει ένα τρίποντο. Σκορ τρίτης περιόδου 39-29!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Αλκοολικός Αστέρας είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Φουρνογεράκη, Πιτσιλλό, Πρωτόπαπα και Παπακωνσταντίνου, έφτασε εύκολα στη νίκη με 59-39. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μπιτζιλέκης, Διολέτης και  Γιαννακής.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/10 βολές, 21/42 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/10 βολές, 8/20 δίποντα και 6/30 τρίποντα. Μάζεψαν 25 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp του Αλκοολικού Αστέρα ο Πιτσιλλός με 16 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 7/13 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Mandra Heat ο Μώλος με 8 πόντους, έχοντας 2/3 βολές και 3/8 δίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Αλκοολικός Αστέρας (Πανταζής): Παπακωνσταντίνου 6, Πιτσιλλός 16, Πρωτόπαπας 8, Σκλάβος 2, Φουρνογεράκης 27 (4)

Mandra Heat (Τσιλιώνης): Γεωργίου, Τσιάβος, Μώλος 8, Γιαννακής 7 (1), Διολέτης 11 (2), Μπιτζιλέκης 8 (2), Τσιλιώνης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία του Αλκοολικού Αστέρα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα!