11/02/2024
Miami Heets 11 19 13 19 - 62 -
Flood BC 11 16 23 8 - 58 -

Πέντε, άλλα πήραν τη ματσάρα οι Miami Heets!

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στα χαρτιά και ντέρμπι αποδείχθηκε και πρακτικά, καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο οι 2 ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι δίνοντας έμφαση στην άμυνα τους. Βαντής και Ασπιώτης για Heets και Flood αντίστοιχα ήταν οι επιθετικοί πόλοι για τις 2 ομάδες που έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 11-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο πρωταγωνιστής για τους τυπικά γηπεδούχους ήταν ο Αλογοσκούφης, ο οποίος με 4 τρίποντα στο διάστημα αυτό προσπάθησε να δώσει διαφορά στην ομάδα του. Οι Flood όμως απέδειξαν πόσο καλή ομάδα είναι και με ομαδική δουλειά έμειναν κοντά στο σκορ για να πάνε στην ανάπαυλα όντας πίσω μόνο με 3 πόντους(30-27).

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι και με 5 γρήγορους πόντους του Γρηγορακάκη στις αρχές του δεκαλέπτου προηγήθηκαν στο σκορ. Οι Miami Heets έχασαν εν μέρει την συγκέντρωση τους και τον προσανατολισμό τους, όμως δεν επέτρεψαν στους Flood να πάρουν μεγάλη διαφορά κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -7(43-50).

Το  τελευταίο δεκάλεπτο  του παιχνιδιού προμηνύονταν συναρπαστικό και έτσι ήταν.Οι Miami Heets αντέδρασαν, παίζοντας φοβερή άμυνα και με τους Ιάσωνα Βαντή ( 3 τρίποντα στο δεκάλεπτο) και Παναγιώτη Δρίτσα πήραν κεφάλι στο σκορ περίπου 2 λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν, είχαν τις ευκαιρίες τους να περάσουν μπροστά, όμως οι Miami Heets πήραν εν τέλει το ροζ φυλλο αγώνα με το 62-58 να είναι το τελικό σκορ.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 12/32 δίποντα,10/35 τρίποντα,8/15 βολές,38 ριμπάουντ,20 ασιστ,10 κλεψίματα και 8 λάθη.Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 14/35 δίποντα,6/21 τρίποντα,12/19 βολές,46 ριμπάουντ,16 ασιστ,5 κλεψίματα και 11 λάθη.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Βαντής με 17 πόντους,6 ριμπάουντ,2 ασιστ και 3 κλεψίματα. Πολυτιμότερος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Ζαφειρόπουλος με 16 πόντους και 25 ριμπάουντ.

Miami Heets:Αλογοσκούφης 15,Βαντής 17,Δριτσας 19,Μαρινάκης 5, Πιτούλης 6

Flood Bc(Ασπιώτης):Αλικανιώτης 2,Ασπιώτης 9,Βλάχος 5,Γρηγορακάκης 13,Δρακάκης 9,Ζαφειρόπουλος 16,Λιανός 4

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έδειξαν οι 2 ομάδες καθ' όλη την διάρκεια του ματς για την νίκη.