18/05/2024
Saint Pauli 10 22 29 27 - 88 -
Athens Pistols 18 8 16 9 - 51 -

5+1 έκαναν την δουλειά για την Saint Pauli !

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι. Η Saint Pauli με τους Λεμονίδη και Τζοβάρα, έφτασε τους 10 πόντους, κάνοντας σωστές επιθέσεις. Από την άλλη οι Athens Pistols με Γονιδάκη και Πατρώνη πέρασαν μπροστά στο σκορ με 10-18.

Στην συνέχεια του παιχνιδιού, η Saint Pauli πάτησε το γκάζι, χτίζοντας βάσεις για την νίκη. Δεν άφησαν τους φιλοξενούμενους να τους απειλήσουν στο καλάθι και με σωστές επιθέσεις πήραν μια διαφορά 6 πόντων πριν την ανάπαυλα. Πρωταγωνιστές στην επίθεση ήταν οι Λεμονίδης, Γρηγοράκης και Λίγγρης. Από τους φιλοξενούμενους ευστόχησαν οι Γονιδάκης και Βρυώνης, κάνοντας το 32-26.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι οχι μονο διατήρησαν αυτήν την διαφορά που είχαν χτίσει, αλλά την αύξησαν, πετυχαίνοντας πολλούς πόντους. Το μόνο που κατάφεραν οι Pistols ήταν να μειώσουν στο σκορ με τους Καρνάβα και Γονιδάκη να διαμορφώνουν το 61-42.

Στην τελευταία περίοδο δεν αλλάξαν και πολλά. Η Saint Pauli δεν σταμάτησε να σκοράρει και το μόνο που κατάφεραν οι Pistols ήταν να μειώσουν. Ο φωτεινός πίνακας στο τέλος έγραψε το τελικό 88-51.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Θεόδωρος Λεμονίδης με 27 πόντους 14 ριμπάουντ και 10 ασίστ (triple-double). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μαρίνος Γονιδάκης με 18 όντος και 10 ριμπάουντ (double-double).

Saint Pauli (Καραμπάς): Λίγγρης 18, Τζοβάρας 18, Γιωτόπουλος 11, Λεμονίδης 27, Γρηγοράκης 11, Καραμπάς 3.

Athens Pistols (Βρυώνης): Πατρώνης 10, Καρνάβας 13, Γονιδάκης 18, Μπούσιος , Βρυώνης 7, Ανδρικόπουλος 3, Σκιαδάς.

Τι μας άρεσε: Η φαντασμαγορική εμφάνιση του Λεμονίδη!!!