27/02/2024
Vatos Krokos 10 16 6 12 - 44 -
Lyonmen 16 7 8 15 - 46 -

Πέντε, αλλά «λιοντάρια»!

Μάχη πεντάδων είχαμε το βράδυ της Τρίτης 27 Φεβρουαρίου ανάμεσα σε Vatos Krokos και Lyonmen. Οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν με πάρα πολλές απουσίες και τελικά η πεντάδα των Lyonmen ήταν εκείνη που επικράτησε κόντρα στους πέντε παίκτες των Vatos Krokos με 44-46 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Master League. Οι φιλοξενούμενοι τα πάνε καλά στη προσπάθεια που κάνουν να σώσουν τη κατηγορία και πλέον μετρούν 6 νίκες και 11 ήττες. Από την άλλη οι Vatos Krokos έριξαν το ρεκόρ τους στο 2-15.

Οι φιλοξενούμενοι  έκαναν καλή εκκίνηση στο παιχνίδι και βρέθηκαν να προηγούνται με 0-9. Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν κάτι λιγότερο από 5 λεπτά για να «σπάσουν το ρόδι» και ο Καλλίτσας έγραψε το 2-9. Η απόσταση έφτασε ξανά στο +9(4-13), αλλά οι Vatos Krokos πήραν φόρα και πλησίασαν. Ο Τσεκούρας βρήκε σερί πόντους, όντας ο παίκτης που ξεχώρισε στο πρώτο δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους και έφτιαξε το 10-13. Ο Σιαμήτρος «μίλησε» τελευταίος και με τρίποντο έγραψε το 10-16.

Πόντο με τον πόντο οι γηπεδούχοι μάζευαν τη διαφορά και τελικά έφτασαν σε «απόσταση αναπνοής» με τον Παπαναστασίου (18-19). Λίγο αργότερα ήρθε και το προσπέρασμα, όταν ο Αμαργιανός με δική του προσπάθεια έγραψε το 22-21. Οι Vatos Krokos κράτησαν το «τιμόνι» μέχρι να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, καθώς πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 26-23.

Η αστοχία συνεχίστηκε για τους Lyonmen στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και έτσι οι γηπεδούχοι ανέβασαν το σκορ στο 32-23. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη και οι «ρόλοι» αντιστράφηκαν καθώς οι Vatos Krokos «σίγησαν» και οι Lyonmen έκαναν το ξέσπασμά τους. Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν πιο συγκεντρωμένοι και κάπως έτσι οι Μακρύγιαννης και Αποστολόπουλος έφεραν την ομάδα τους στο πόντο ξανά (32-31).

Με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με τον Σιαμήτρο (32-33). Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι, χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να μπορεί να βρει ένα καλό σερί για να ξεφύγει. Ο Αμαργιανός με τρίποντο κράτησε «ζωντανή» την ομάδα του (42-43), 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά ο Κουκουβάκης ήταν εκεί όταν η μπάλα «έκαιγε» για τους Lyonmen και είχε απάντηση για το 43-45. Ο Αμαργιανός με δύο βολές έκανε το 44-45, αλλά και πάλι ο Κουκουβάκης ευστόχησε σε μία βολή για το 44-46. Οι φιλοξενούμενοι διεκδίκησαν τη νίκη με ένα μακρινό σουτ του Καλλίτσα, αλλά η μπάλα δεν έφτασε στον στόχο και έτσι το τελικό 44-46 έδωσε τη νίκη στους Lyonmen.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Σιαμήτρος με 17 πόντους, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 9 ριμπάουντ. Από τους Vatos Krokos ξεχώρισε ο Ευστάθιος Τσεκούρας με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Vatos Krokos (Αμαργιανός): Αμαργιανός 8(4ρ.), Βιντζηλαίος 10(11ρ.), Καλλίτσας 6(3ρ.), Παπαναστασίου 4(11ρ.), Τσεκούρας 16(9ρ.)

Lyonmen (Χατζηαράπης): Αποστολόπουλος 17(4ρ.), Κουκουβάκης 5(4ρ.), Μακρύγιαννης 7(4ρ.), Σιαμήτρος 17(9ρ.), Τζουβάνας

Τι μας άρεσε: Το δραματικό φινάλε του παιχνιδιού.