09/07/2024
Reptors 15 8 21 10 - 54 -
Los Lampriniers 7 8 14 7 - 36 -

Δεν υπήρχε κάτι πέραν από πρόκριση για τους Reptors!

Φάνηκαν εξαρχής αποφασισμένοι για να πάρουν το εισιτήριο της πρόκρισης, έπαιξαν όπως έπρεπε και κέρδισαν τους Los Labriniers οι Reptors, με τελικό σκορ 54-36. Έτσι προκρίθηκαν στη φάση των 16 της Development, όπου περιμένουν τον νικητή του ζευγαριού Σκόρπιοι - Kourkoutes.

Δεν ξεκίνησαν και με τον καλύτερο... ρυθμό τον αγώνα τα δύο σύνολα, καθώς έψαχναν αλλά αδυνατούσαν να βρουν τρόπους να βάλουν τη μπάλα στο καλάθι. Ο Παπαγεωργίου με τον Σακκά τελικά έκαναν το... step up, οι Reptors ξεκίνησαν να παίζουν καλά και μπήκαν μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο, με σκορ 15-7. Ο Ευγενείας είτε με σουτ από μέση απόσταση είτε μετά από ριμπάουντ και coast to coast θέλησε και κατάφερε να ανεβάσει και αυτός με τη σειρά του την ομάδα του, με τους Labriniers να δίνουν βάση στην άμυνα και να ακολουθούν στο σκορ στη λήξη του ημιχρόνου, 23-15.

Όσο έβλεπαν ανοιχτό γήπεδο οι "μωβ"... χαμογελούσαν, καθώς ήταν ο καλύτερος τρόπος γι' αυτούς να βάζουν εύκολους πόντους. Ο Σακκάς έβγαινε στην περιφέρεια, έβαζε και τρίποντα με τους Κορρέδες να ακολουθούν σε απόδοση! Τα έδωσε όλα από την άλλη ο Σπηλιωτόπουλος, προσπάθησε και να σκοράρει αλλά και να αποτρέψει τους γηπεδούχους να μπουν στο "ζωγραφιστό", με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 44-29. Η διαφορά των 15 πόντων ήταν ένα... μαξιλαράκι που είχαν να υπερασπιστούν τα τελευταία 10 λεπτά του αγώνα, το έκαναν με επιτυχία και πήραν τη νίκη με σκορ 54-36.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Παπαγεωργίου με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Δημήτρης Βαμβακάς με 4 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο, 4 λάθη.

Reptors (Σακκάς): Αρμενιάκος 13, Καίσαρης 4, Κορρές Β. 7, Κορρές Π. 8, Κοτζακουλάκης, Νιαρχάκος 3, Παπαγεωργίου 9, Σακκάς 10.

Los Labriniers (Βαμβακάς): Αντωνόπουλος, Βαμβακάς 4, Γκόλιας 5, Ευγενείας 17, Θωμόπουλος 2, Μαυρακάκης 5, Σπηλιωτόπουλος 3.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα στον αγώνα!