20/11/2022
Basketόσαυροι 16 18 16 27 - 77 -
Yugoπλάστιγγα 17 20 24 16 - 83 -

Πέρασαν εύκολα οι Yugoπλάστιγγα!

Στα πρώτα λεπτά οι ομάδες ήταν αρκετά δυσταχτηκές καθώς τα αρκετά άστοχα σουτ αλλά και οι πολύ κλειστές άμυνες ήταν αυτές οι οποίες πρωταγωνίστηκαν στα πρώτα λεπτά. Το παιχνίδι στην συνέχεια άνοιξε και κατάφεραν και οι δύο ομάδες να πετύχουν σημαντικά καλάθια , οι Yugoπλάστιγγα όμως στάθηκαν πιο τυχεροί και έτσι μπόρεσαν να πάρουν την ελάχιστη διαφορά με το τέλςο του δεκαλέπτου.

Το σερί των Yugoπλάστιγγα θα συνεχίσει και στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς τα καλάθια των Νίκου και Κεσίδη ήταν αυτά που κράτησαν μπροστά την ομάδα τους ανεβάζοντας λίγο ακόμα την διάφορα φτάνοντας στους 4 πόντους. Οι Basketόσαυροι συνέχισαν και αυτοί την σταθερή τους πορεία με τον Τσιαγαρίδα να πρωταγωνιστεί τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα , μπόρεσαν να μείνουν κοντά στο σκορ διεκδικώντας την νίκη.

Η τρίτη περίοδος ήταν και η καθοριστική καθώς οι Yugoπλάστιγγα μπόρεσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στα πρώτα λεπτά και να ανεβάσουν την διαφορά υπέρ τους βγάζοντας εκτός παιχνιδιού για λίγο τους Basketόσαυρους , οι οποίοι μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα επανήλθαν στο ματς φέρνοντας και πάλι την διαφορά στα μέτρα τους.

Οι προσπάθειες των Basketόσαυρων στην τελευταία περίοδο ήταν πραγματικά αξιοθαύμαστες καθώς ο Αγγελίδης και ο Πρεβενάς βοήθησαν σημαντικά την ομάδα στην επίθεση δίνοντας έτσι την ελπίδα για το κάτι παραπάνω , το οποίο όμως δεν ήρθε καθώς οι Yugoπλάστιγγα έκοψαν γρήγορα αυτή την φόρα και πήραν την νίκη με τελικό σκορ 77-83.

MVP του αγώνα είναι ο Χρήστος Νίκου ο οποίος άγγιξε το triple double με 27 πόντους , 11 ριμπάουντ και 8 ασίστς.

Για τους Basketόσαυρους άξιος αναφοράς είναι ο Ιωάννης Τσιγαρίδας ο οποίος πέτυχε ένα φανταστικό double double έχοντας 35 πόντους και 21 ριμπάουντ.

Basketόσαυροι: Αγγελίδης 21 , Τσεπνίδης 4 , Πρεβενάς 12 (2) , Καμπέρης  , Ποζίνης 5 (1) , Τσιγαρίδας 35 (2)

Yugoπλάστιγγα: Κεσίδης 17 (5) , Βαλκούμας  , Καπετάνιος 13 , Παρταλίδης 12 , Αμπατζίδης , Δεληγεωργόπουλος  , Νίκου 27 (6) , Μαρλίδης 8 , Στέφας 6

Τι μας άρεσε: Η αποτελεσματικότητα των Yugoπλάστιγγα.