21/11/2021
Flying Circus 11 7 11 10 - 39 -
Δαλάι Κλάμα 14 16 7 16 - 53 -

Πέρασαν και από το τσίρκο οι Δαλάι Κλάμα!

Ακόμη μια νίκη πήραν στον δεύτερο όμιλο της Development League οι Δαλάι Κλάμα, καθώς για την πέμπτη αγωνιστική κέρδισαν τους Flying Circus με 39-53 στο κλειστό του Κολωνού, πηγαίνοντας έτσι στο 4-1 ρεκόρ.

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Δαλάι Κλάμα στο παιχνίδι, αφού με 7 πόντους του Κλούτσου και τρίποντο του Σωτηράκη, προηγούνταν με 4-14, 1:40 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι πρόλαβαν να αντιδράσουν και με 5 πόντους του Σωτηρόπουλου και καλάθι του Τζίτζιφα, πλησίασαν στους 3, 11-14!

Στην δεύτερη περίοδο οι πράσινοι έσφιξαν την άμυνά τους και με προσωπικό show του Σωτηράκη με 10 πόντους, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 18-30. Τους Flying Circus κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Κάκιας και Αντάπασης, με τον πρώτο να σκοράρει 5 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 2.

Με τρίποντο του Χρυσάνη και καλάθια των Σωτηράκη – Μπέη, το συγκρότημα του Μπουρελάκου έδειχνε να κλειδώνει τη νίκη στα μέσα της τρίτης περιόδου, όταν και βρέθηκε στο +18, 19-37. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν τόσο εύκολα και με 5 πόντους του Πιπιλή, 4 του Κάκια και καλάθι του Σωτηρόπουλου, μείωσαν στους 8, 29-37, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Δαλάι Κλάμα επέβαλαν εκ νέου τον δικό τους ρυθμό και με 5 πόντους του Μπέη, 4 του Χατζάκη και τρίποντο του Κλούτσου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 39-53. Δεν μπόρεσαν στα τελευταία λεπτά να απειλήσουν τον αντίπαλο οι Flying Circus, παρά τους 6 πόντους του Κάκια.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/8 βολές, 17/55 δίποντα και 1/21 τρίποντα. Πήραν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 20 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 1/7 βολές, 17/43 δίποντα και 6/27 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Flying Circus ο Κάκιας με 17 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 8/23 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Κορυφαίος των Δαλάι Κλάμα ο Μπέης με 9 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 20 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Flying Circus (Αντάπασης): Τζίτζιφας 2, Σωτηρόπουλος 7 (1), Κάκιας 17, Μαρίνης, Αντάπασης 4, Γεωργάτσος 2, Πιπιλής 7

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 4, Μπέης 9 (1), Σωτηράκης 17 (2), Κλούτσος 12 (2), Χατζάκης 8, Χρυσάνης 3 (1)

Τι μας άρεσε: Τόσο η μαχητικότητα των Flying Circus, όσο και η διαχείριση του αγώνα από τους Δαλάι Κλάμα!