18/10/2019
Aguanile 13 20 11 19 - 63 -
New World Fix 19 18 22 17 - 76 -

Πέρασαν και περιμένουν οι New World Fix!

Εκμεταλλευόμενοι το βάθος του πάγκου τους, οι New World Fix ξεπέρασαν το εμπόδιο της Aguanile με 63-76 και κάνοντας το 4/4 πέρασαν στην δεύτερη φάση του κυπέλλου, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Gladiators – Αντίλαλος.

Με τους Ζωιτό και Ντρες να μπαίνουν ορεξάτοι στο ματς με 8 και 5 πόντους, αντίστοιχα, οι New World Fix έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 6-17, 1:30 για το τέλος της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, οι τυπικά γηπεδούχοι πρόλαβαν να μαζέψουν την διαφορά στους 6, 13-19, χάρη σε 8 πόντους του Σιαμπλή, 3 του Συκαρά και δίποντο του Σιμιτσόπουλου.

Η αντεπίθεση της Aguanile συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 13 (!) πόντους του Συκαρά και 3 του Σιαμπλή, πήρε για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 28-27. Στο φινάλε, όμως, του πρώτου μέρους οι Σιάποντης (5π), Diallo (4π) και Τσουράπης (3π) βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, στέλνοντας έτσι την ομάδα τους στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 33-37!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Γαλανού κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και με τους Ντρες (5π) – Τσουράπη (4π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση, έφτασε στο +19, 40-59. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 44-59 και το δίδυμο Σιαμπλή (5π) – Σιμιτσόπουλου (4π) να προσπαθεί να κρατήσει κοντά στο σκορ την Aguanile.

Με 4 πόντους του Κιτσαντά και 3 του Λαδά, οι New World Fix έδειχναν να καθαρίζουν το ματς στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, όταν και βρέθηκαν στο +20, 46-66. Η Aguanile, όμως, δεν τα παράτησε, έτρεξε 11-0 και με τους Συκαρά (7π), Σιαμπλή (4π) και Χρυσοσπάθη (2π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, πλησίασε στους 9, 57-66, 4:00 για το τέλος. Ωστόσο, ο Μπαρμπερίδης έβγαλε το φίδι από την τρύπα για τους Fix στη συνέχεια και με 4 δικούς του πόντους οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 63-76!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/10 βολές, 24/67 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 12/22 βολές, 26/58 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν άλλα τόσα λάθη.

Πολυτιμότερος της Aguanile ο Σιαμπλής με 22 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 9/16 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη. Mvp των New World Fix ο Ντρες με 10 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 1/1 δίποντο και 2/2 τρίποντα. Πήρε 2 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Aguanile (Καλαφάτης): Σιαμπλής 22 (1), Χρυσοσπάθης 6, Σιμιτσόπουλος 10, Καλαφάτης 4, Καλαμάκης, Μπεζάτης

New World Fix (Γαλανός): Τσουράπης 9, Κιτσαντάς 8, Ντρες 10 (2), Σεργουνιώτης 7 (1), Γαλανός, Λαδάς 4, Ζωιτός 13, Σιάποντης 9 (1), Τριγώνης 2, Diallo 8, Μπαρμπερίδης 6

Τι μας άρεσε: Τόσο το πείσμα που έβγαλε η Aguanile, όσο και η αντίδραση των New World Fix στα κρίσιμα σημεία!