31/10/2020
Phoenix Bums 9 13 15 18 - 55 -
Paraliers 6 8 16 15 - 45 -

Πέρασαν και τους Paraliers οι Phoenix Bums!

Το τρία στα τρία στον τέταρτο όμιλο της Master League έκαναν το βράδυ της Παρασκευής στο Basketaki Arena οι Phoenix Bums, καθώς επιβλήθηκαν των 6 Paraliers με 55-46, εκμεταλλευόμενοι την πληρότητα του πάγκου τους!

Κλειστό ματς παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Phoenix Bums να προηγούνται με 9-6, χάρη σε 3 πόντους του Χουλιαρά και δίποντα των Κοβάτσου, Αξαμπανόπουλου και Παλαμιδά. Ο Ηλιόπουλος και ο Τσαγκάνης βρήκαν στόχο μέσα από την ρακέτα για λογαριασμό των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ 2/2 βολές είχε ο Περσεμάτης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους Αλήτες να φτάνουν μέχρι και στο +10, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 22-14, μετά από 7 πόντους του Δασκαλάκη και 4 του Καδά. Λίγα πράγματα και σε εκείνο το σημείο για τους Paraliers στην επίθεση, με τους Ψηλομανουσάκη και Σκόρδο να έχουν από 3 πόντους ο καθένας και ο Καμπουράκης 2.

Με τον Καπετανάκη να παίρνει μπρος και να πετυχαίνει 9 πόντους και τον Μοίρα να τον ακολουθεί με 4, οι Phoenix Bums έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 13 πόντων, 31-18, με την συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου της επανάληψης. Αντέδρασαν άμεσα οι φιλοξενούμενοι και με 9 πόντους του Σκόρδου και τριποντάκι του Ψηλομανουσάκη, έριξαν την διαφορά στους 7, 37-30, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Bums είχαν περισσότερες δυνάμεις και με δράστες στην επίθεση τους Παλαμιδά (7π), Μοίρα (4π) και Καδά (4π), έφτασαν δίκαια στη νίκη με 55-45. Για τους Paraliers στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Σκόρδος και Περσεμάτης με 7 και 6 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/7 βολές, 20/45 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/24 βολές, 11/40 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος των Phoenix Bums ο Καπετανάκης με 9 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 1/3 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Paraliers ο Σκόρδος με 19 πόντους (double-double), έχοντας 10/13 βολές, 3/14 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, έκανε 7 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Παλαμιδάς 9 (1), Καδάς 6, Αξαμπανόπουλος 6, Χουλιαράς 3, Καραγιάννης 2, Μοίρας 8, Καπετανάκης 9 (2), Κοβάτσος 2, Δασκαλάκης 8 (1), Λάσπας 2

Paraliers (Σκόρδος): Τσαγκάνης 2, Περσεμάτης 10, Σκόρδος 19 (1), Ηλιόπουλος 2, Καμπουράκης 6, Ψηλομανουσάκης 6 (2)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Phoenix Bums!