10/06/2022
Stefanina Timberwolves 16 24 12 19 - 71 -
Los Ampeles Clowns 34 20 24 20 - 98 -

Πέρασαν σαν σίφουνας οι Los Ampeles Clowns!

Οι Los Ampeles clowns κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη απέναντι στους αρκετά αδύναμους Stefanina Timberwolves με τελικό σκορ 71-98 κρατώντας έτσι το αήττητο σερί τους.

Από την πρώτη κιόλας στιγμή οι Los Ampeles Clowns έδειξαν ότι θέλουν να καθαρίσουν νωρίς το ματς καθώς επέβαλλαν τον δικό τους ρυθμό πιέζοντας αρκετά την ομάδα των Λύκων κλέβοντας έτσι αρκετές μπάλες και πετυχαίνοντας έτσι καλάθια στον αιφνιδιασμό με τον Παπαιωάννου. Οι Timberwolves το μόνο που κατάφεραν είναι να μείνουν σχετικά κοντά στο σκορ κυρίως με τα όμορφα καλάθια του Σμυρνιού. Στο δεύτερο δεκάλεπτο κιόλας κοίταξαν στα μάτια τον αντίπαλο και με πολλές αποτελεσματικές άμυνες θα καταφέρουν να μειώσουν την διαφορά μόλις στους 14 πόντους με την λήξη του ημιχρόνου.

Από εκεί και ύστερα όμως και με την αρχή της τρίτης περιόδου οι Clowns πίεσαν παραπάνω τους αντιπάλους τους με αποτέλεσμα οι Λύκοι να δυσκολεύονται μέχρι και να περάσουν το κέντρο , έτσι οι φιλοξενούμενοι με τα σημαντικά τρίποντα του Καραμπίδη αλλά και τα mid range σουτ του Γιαμούκογλου θα ανεβάσουν την διαφορά και πάλι στους 26 πόντους αφήνοντας ελάχιστα περιθώρια στους Stefanina. Στην τέταρτη περίοδο οι Λύκοι προσπάθησαν πάση θυσία να μειώσουν την διαφορά και να μπορέσουν να κλείσουν τον αντίπαλο όμως αυτές οι προσπάθειες δεν θα είναι αρκετές και έτσι οι Los Ampeles Clowns θα φύγουν από το γήπεδο νικητές με το τελικό σκορ να είναι 71-98.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Θωμάς Καραμπίδης ο οποίος πέτυχε 30 πόντους και μάζεψε 3 ριμπάουντ. Επίσης την ομάδα του βοήθησε ο Παναγιώτης Μπήκης ο οποίος κατάφερε να καταγράψει 12 ασίστς.

Για την ομάδα των Λύκων άξιος αναφοράς είναι ο Αποστόλης Σμυρνιός ο οποίος άγγιξε το double double με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Stefanina Timberwolves: Γκαγκασούλης 11 (1) , Δουλγκερής 10 , Σταλέντσης 4 , Σμυρνιός 18 (1) , Καλλιώρας 6 , Αλβανός , Γούσιος 5 (1) , Μπουτκόβαλης 9 (1) , Τσακαλαίδης 8

Los Ampeles Clowns: Τσακιρίδης 2 , Αργυρίου 6 , Μηνασίδης 12 , Μπίκης , Δαγκλής 14 , Παπαιωάννου 21 (2) , Γιαμούκογλου 13 , Καραμπίδης 30 (8)