15/01/2023
Maccabi Tel Axyn 26 23 16 16 - 81 -
Basketόσαυροι 18 9 7 13 - 47 -

Πέρασαν σαν σίφουνας οι Maccabi Tel Axyn!

Οι Maccabi Tel Axyn με το κλασσικό γρήγορο και ομαδικό παιχνίδι τους κατάφεραν να πάρουν από νωρίς κεφάλι στο σκορ και να δημιουργήσουν μια διαφορά 8 πόντων. Από την άλλη οι Basketόσαυροι μπήκαν και αυτοί πολύ δυναμικά στο παιχνίδι και με κάποια εύστοχα καλάθια έδειξαν και αυτοί την παρουσιά τους στο παρκέ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε όμως τους Maccabi να παίζουν ακόμα πιο ομαδικά πράγμα που τους χάρισε αρκετές ελεύθερες προσπάθειες και με πρωταγωνιστή τον Τσώνη  μπόρεσαν να μεγαλώσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι με εμφανώς πεσμένο ρυθμό δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν την ευκαιρίες τους και έτσι περιορίστηκαν μόνο στους 9 πόντους.

Οι Maccabi χαλάρωσαν στο δεύτερο ημίχρονο και ήθελαν απλώς να κρατήσουν την διαφορά την οποία είχαν χτίσει στα δύο προηγούμενα δεκάλεπτα. Οι Basketόσαυροι προσπάθησαν να ανακάμψουν με τα σουτ του Τσιγαρίδα όμως για ακόμη μια φορά η άμυνα τους ήταν αυτή η οποία δεν τους έδωσε αυτό το περιθώριο.

Αν και οι Basketόσαυροι προσπάθησαν στην τελευταία περίοδο να κερδίσουν το κάτι παραπάνω από το παιχνίδι , δεν μπόρεσαν καθώς η ζημιά είχε ήδη γίνει και έτσι οι Maccabi Tel Axyn πήραν αυτή την σημαντική νίκη με τελικό σκορ 81-47.

MVP του αγώνα είναι ο Βασίλης Τσώνης ο οποίος έκανε double double με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Basketόσαυρους άξιος αναφοράς είναι ο Γιάννης Τσιγαρίδας ο οποίος έκανε και αυτός double double με 28 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Maccabi Tel Axyn: Δερμεντζίδης 8 (1) , Καλουπτσόγλου 6 , Τερζούδης 10 , Περιστεράκης 20 (4) , Ρόπουτης 11 (3) , Βεργίδης 4 , Τσώνης 16 (1) , Ηλιάδης 6

Basketόσαυροι: Χοπτερίδης 6 , Τσεπνίδης , Πρεβενάς 6 (2) , Καμπέρης 5 , Ποζίνης , Τσιγαρίδας 28 (1) , Κιούσης 2

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Maccabi.