28/06/2024
Orlando Tragic Salonica 22 16 14 18 - 70 -
Polichni 5 goat 17 35 14 18 - 84 -

Πέρασαν στην 8άδα οι Polichni Five Goat

Καλύτερα άρχισαν το παιχνίδι οι γηπεδούχοι οι οποίοι προηγήθηκαν με double score 10-5 με καλαθι του Χατζηβακαλελη. Βρίσκοντας επιθετικές λύσεις με Χατζηνικολαου και Καλλιωρα οι φιλοξενουμενοι προσπάθησαν να επανέλθουν όμως οι γηπεδούχοι είχαν ελέγξει τον ρυθμοντου αγώνα και έκλεισαν την περίοδο με 22-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Orlando Tragic είχαν ένα μικρό σταθερό προβάδισμα. Αυτό άλλαξε 4 λεπτά μετά την έναρξη του δεκαλέπτου με τριποντου του Καλλιωρα από τα 7,5 μέτρα. Νταβιδι και Χατζηνικολαου βρίσκοντας στόχο από τς 6,75 αύξησαν την διαφορά στους 6 πόντους (37-43) για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με 14 πόντους διαφορά για του φιλοξενουμενους (38-52)

Οι γηεπδουχοι μπηκαν αποφασοσμενοι να επιστρεψκυν στην διεκδικηση της νικης και της προκρισης και μειωσαν στους 6 (52-58) στα μισα της τριτης περιδου .Έχοντας επιθετικά λύσεις από Καλλιωρα,Νταβιδι,Χατζηνικολαου και Μπουτκοβαλη, οι φιλοξενουμενοι αυξησαν εκ νέου την διαφορά στους 14 στην λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (52-66)

Παρά την προσπάθεια των Orlando Tragic να επιστρέψουν για άλλη μια φορά στην διεκδίκηση της πρόκρισης οι οποίοι μείωσαν σε 60-68 ,επτά λεπτά για την λήξη του παιχνιδιού, ο επιθετικός πλουραλισμός των φιλοξενουμενων τους οδήγησε στο να αυξήσουν την διαφορά να να πάρουν την πρόκριση στην επόμενη φάση με 70-84

MVP του παιχνιδιού ο Καλλιώρας με 28 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασσιστς καταγράφοντας 25 βαθμούς στο σύστημά αξιολόγησης

Μεγάλο παιχνίδι για τους Orlando Tragic έκανε ο Παρπορης με 18 πόντους,19 ριμπάουντ κια 19 βαθμούς στο σύστημά αξιολόγησης

Orlando Tragic : Αδεμης,Βίγλας 17,Βλαχοπαναγιώτης,Βοζινίδης,Γιαμούκης 15(3),Κοΐου, Παρπυρης 18,Πατής,Σπυρίδης, Χαλεπλής 5(1)Χατζηβακαλελης

Polichni Five Goat: Θεοδοσιάδης, Καλλιώρας 28(4),Κυριακίδης,Μπουτκόβαλης 12,Νταβιδι 19(1),Χατζηνικολαου 22(5)