27/02/2024
BEER & ROLL 13 12 10 10 - 45 -
Nobelistes 15 20 15 11 - 61 -

Πέρασαν στον τελικό του Κυπέλλου οι Nobelistes

Με όπλο τους το καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο, οι Nobelistes κατόρθωσαν να κάμψουν την αντίσταση των Beer n' Roll στον ημιτελικό του Final 4 (45-61) και έγιναν η πρώτη ομάδα που σφραγίζει το  εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της. Από την άλλη, οι Beer and Roll, αν και βρίσκονται σε υψηλότερη κατηγορία από τους ''ροζ'', δεν μπόρεσαν να κοιτάξουν στα μάτια τον αντίπαλο και αποχαιρέτησαν τον θεσμό.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες κινήθηκαν σε ρηχά νερά στην επίθεση και το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα. Υπήρξε ένταση, δυνατά μαρκαρίσματα και μονομαχίες στο παιχνίδι και οι δύο αντίπαλοι σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο έμειναν πολύ κοντά στο σκορ στο τέλος όμως του ημιχρόνου οι Nobelistes πήραν μια μικρή διαφορά, κλείνοντας τελικά το Α' μέρος στο +7 (23-30)

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πολύ δυνατά για τους Nobelistes όπου κατάφεραν στην τρίτη περίοδο να αυξήσουν τη διαφορά τους στους 15 πόντους (35-50) έχοντας έτσι τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Στο τέλος του αγώνα πάρα την προσπάθεια των Beer&Rolls, οι Nobelistes κατάφεραν να διαχειριστούν σωστά και να διατηρήσουν το προβάδισμα τους στο τέταρτο δεκάλεπτο περνώντας έτσι την πρόκριση στον τελικό κυπέλλου (45-61).