Winter Master Patra League 23/24 6η Αγωνιστική
22/01/2024
Net Reapers 18 15 3 13 - 49 -
EAGLES 7 15 12 25 - 59 -

Πέρασαν το "εμπόδιο" των Net Reapers οι Eagles, με μεγάλη εμφάνιση στην 4η περίοδο

Net Reapers και Eagles κοντραρίστηκαν στο Πάρκο, σε ένα παιχνίδι μεταξύ δύο καλών  ομάδων που έχουν υψηλές βλέψεις. Μετά από αρκετές ανατροπές στο προβάδισμα, το σκορ πριν την έναρξη του 4ου δεκαλέπτου βρισκόταν στο 36-34. Εν τέλει μετά από ένα ξέσπασμα διαρκείας, οι Eagles θα έφευγαν νικητές με τελικό σκορ 49-59.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Net Reapers να έχουν "άγριες" διαθέσεις. Πετώντας "φωτιές" στην επίθεση και παράλληλα εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των αντιπάλων τους στην άλλη πλευρά του παρκέ, πήραν μια σημαντική διαφορά των 11 πόντων στο 1ο δεκάλεπτο (18-7). Στη συνέχεια η εικόνα άλλαξε πλήρως. Οι Net Reapers ήταν αυτοί που δεν μπορούσαν με κανέναν τρόπο να βάλουν τη μπάλα στο καλάθι, ενώ οι Eagles ολοένα και μάζευαν τη διαφορά. Με ένα επιμέρους 3-12, το ημίχρονο έκλεισε στο 21-19.

Στην επανάληψη, τα πράγματα ήταν πάρα πολύ ισορροπημένα. Οι Net Reapers προσπαθούσαν να πάρουν το πάνω χέρι, όμως η διαφορά ήταν συνεχώς πάρα πολύ κοντά. Οι ομάδες αμφότερες έπαιζαν ωραίο μπάσκετ και αναμέναμε ένα μεγάλο ντέρμπι στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με το σκορ στο 36-34, όλα ήταν ανοιχτά. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στην 4η περίοδο με την ψυχολογία ανεβασμένη στα ύψη και πολύ γρήγορα πήραν το προβάδισμα. Κατάφεραν να παίξουν το μπάσκετ που ξέρουν δίχως να δώσουν ευκαιρίες στον αντίπαλο τους. Έτσι μετά από ένα δεκάλεπτο όπου το επιμέρους ήταν 13-25, οι Eagles έφυγαν με το ροζ φύλλο με σκορ 49-59.