08/07/2021
Άξονας BC 22 20 11 20 - 73 -
Puebla BC 7 16 11 16 - 50 -

Πέρασε και από την Puebla ο Άξονας!

Μπήκε πιο δυνατά ο Άξονας στο κλειστό του Ιβανωφείου με αποτέλεσμα να κερδίσει μία διαφορά 15 πόντων στην πρώτη περίοδο. Ήταν εξαιρετικός ο Κωστακίδης με 11 πόντους , ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσε και ο Τραχανέλης με οχτώ πόντους για τους γηπεδούχους. Για την Puebla B.C. ξεχώρισε ο Σουρμελίδης με πέντε πόντους διαμορφώνοντας το 22-7.

Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες. Ο Άξονας στηρίχτηκε επιθετικά στον Βουνάκη και στον Κυπριανίδη που είχαν εφτά και έξι πόντους αντίστοιχα. Για τους φιλοξενούμενους ο Δαμιανίδης είχε εφτά πόντους, ο Γιώργος Σουρμελίδης τέσσερις και και ο Δημήτρης Σουρμελίδης πέντε πόντους.Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 42-23.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η Puebla βελτίωσε την άμυνα της και προσπάθησε να επιστρέψει στον αγώνα. Επιθετικά ήταν πολύ καλοί ο Δημήτρης Σουρμελιώτης, ο Δαμιανίδης, ο Λαπαρίδης και ο Γιώργος Σουρμελίδης. Ο Άξονας δεν επέτρεξε στους αντιπάλους να μειώσουν πολύ την διαφορά που έκτισε στο πρώτο ημίχρονο με τον Κωστακίδη να συνεχίζει απο εκεί που έμεινε και να πετυχαίνει πέντε πόντους και τον Ιακωβίδη να πετυχαίνει τέσσερις σχηματίζοντας το 53-34.

Ο Άξονας άντεξε στην πίεση της Puebla και με τον Κωστακίδη να πετυχαίνει οχτώ πόντους κλείδωσε την νίκη με 73-50. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν με τον Δημήτρη Σουρμελίδη και τον Γιώργο Σουρμελίδη χωρίς αποτέλεσμα όμως.

Άξονας: Βουνάκης 12 (2τρ., 17ρ., 2κλ., 2μπ.), Τζιβάνης 0, Σαρόγλου 0, Κωστακίδης 28 (1τρ., 9ρ., 3κλ.), Κυπριανίδης 12 (11ρ., 2κλ.), Γκάτζιος 2, Χουλιάρας 0, Μαργώνης 3 (1τρ.), Τραχανέλης 11 (3τρ.,3κλ.), Ιακωβίδης 5

Puebla BC: Δημήτρης Σουρμελίδης 20 (5τρ., 6ρ.), Παχτάς 0 (8ρ.), Λεκομπλές 2 (3κλ.), Σκαμπαγιάννης 0, Γιώργος Σουρμελίδης 17 (1τρ., 10ρ., 3κλ., 1μπ.), Δαμιανίδης 9 (1τρ.), Λαπαρίδης 2

Τι μας άρεσε: Ο Άξονας είχε απαντήσεις σε κάθε ξέσπασμα της Puebla και με τον Κωστακίδη πρώτο σκόρερ πήρε μία εύκολη νίκη.