17/12/2023
Φιορετσίνα 16 8 11 12 - 47 -
Powerpuff Boys 6 9 12 16 - 43 -

Πέρασε καιρός, όμως η νίκη ήρθε ξανά!

Από τις 29 του Οκτώβρη είχαν να πανηγυρίσουν νίκη στη Φιορετσίνα και μπορεί να πέρασε καιρός, όμως ήρθε η ώρα να χαμογελάσουν ξανά. Το βράδυ της Κυριακής 18 Δεκεμβρίου η Φιορετσίνα μπορεί να κατέβηκε με μόλις μία πεντάδα, ωστόσο επικράτησε των Powerpuff Boys με 47-43 και έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί 6 συνεχόμενων αγωνιστικών (5-8). Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν αρκετά το παιχνίδι, αλλά στο φινάλε έφυγαν με «άδεια χέρια» και έπεσαν στο 9-4.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν 10-4. Οι Powerpuff Boys δυσκολεύτηκαν αρκετά επιθετικά στην περιόδο και έβρισκαν πόντους με το «σταγονόμετρο». Ο Σταμπουλτζίδης έγραψε το 10-6 και από εκεί και έπειτα Αθανασίου και Ακρίτας με δύο σερί τρίποντα έγραψαν το 16-6 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν κάπως τα πατήματά τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο το θέαμα δεν ήταν και τόσο καλό. Η Φιορετσίνα έφτασε στο +13(24-11), αλλά έπειτα ήρθαν οι Gagic και Σαμοΐλης ώστε να ρίξουν τη διαφορά και πάλι σε μονοψήφιο, με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 24-15 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Φιορετσίνα εξακολουθούσε να ελέγχει το παιχνίδι και η διαφορά ανέβηκε στο +15 όταν ο Αθανασόπουλος με τρίποντη εκτέλεση έγραψε το 32-17. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν, με τον Σταμπουλτζίδη να δίνει σημαντικές λύσεις, ενώ και ο Σαμοΐλης προσέφερε αρκετά ώστε να πλησιάσουν στο -8 για το 35-27.

Οι Powerpuff Boys έβγαλαν ωραίες φάσεις που έδωσαν ψυχολογία και στις αρχές της τέταρτης περιόδου κατάφεραν να φτάσουν σε «απόσταση αναπνοής» (36-35). Η Φιορετσίνα παρά το γεγονός πως είχε χάσει ένα σημαντικό προβάδισμα, δεν έχασε την ψυχραιμία της και παρέμεινε μπροστά. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τις βολές τους, ενώ ο Ακρίτας πέτυχε ένα μεγάλο καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα για το 46-43. Ο Gagic αστόχησε σε τρίποντο, ενώ στη συνέχεια ο Κεχρής με 1/2 βολές «κλείδωσε» τη νίκη με 47-43.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Λεωνάκης με 5 πόντους, 3 ασίστ και 12 ριμπάουντ. Από τους Powerpuff Boys εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Goran Gagic με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ.

Η Φιορετσίνα είχε 9/31 δίποντα, 7/32 τρίποντα, 8/17 βολές, 42 ριμπάουντ, αλλά και 10 ασίστ, 8 κλεψίματα και 8 λάθη. Οι Powerpuff Boys μέτρησαν 19/55 δίποντα, 1/20 τρίποντα, 2/4 βολές, 37 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Επίσης έκαναν 5 κλεψίματα, 8 λάθη και 3 μπλοκ.

Φιορετσίνα (Λεωνάκης): Αθανασόπουλος 11(11ρ.), Ακρίτας 17(8ρ.), Κεχρής 11(4ρ.), Λεωνάκης 5(12ρ.), Χαραλαμπόπουλος 3(7ρ.)

Powerpuff Boys (Σαμοΐλης): Gagic 9(9ρ.), Αθανασόπουλος 8(9ρ.), Καστρίσιος 2(6ρ.), Παπαϊωάννου 2(7ρ.), Σαμοΐλης 8(9ρ.), Σταμπουλτζίδης 14(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πόσο πάλεψε η πεντάδα της Φιορετσίνα.