23/05/2022
Aristotelis BC 17 15 30 12 - 74 -
Stefanina Timberwolves 18 16 13 17 - 64 -

Πέρασε με δυσκολία ο Aristotelis BC!

Οι Stefanina Timberwolves έβαλαν δύσκολα στον Aristoteli στην πρώτη τους αγωνιστική , όμως κατάφεραν να ξεπεράσουν αυτό το εμπόδιο και να πάρουν την πρώτη τους νίκη με σκορ 74-64.

Τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι θα έχουν οι Timberwolves οι οποίοι θα ανοίξουν το σκορ μετά από ένα ελεύθερο τρίποντο του Γούσιου ο οποίος λίγο αργότερα θα διευρύνει την διαφορά στους 6 πόντους με ένα ακόμα τρίποντο. Ο Aristotelis όμως θα δείξει τα δόντια και χάρης στα καλάθια των Αρσένη και Αθανασιάδη θα καταφέρει να μείνει κοντά στο σκορ με τους Λύκους να προηγούνται για μόλις 1 πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η συνέχεια θα είναι εξίσου συναρπαστική καθώς τόσο ο Aristotelis όσο και οι Timberwolves θα χάσουν αρκετά καλάθια με αποτέλεσμα να πέσει λίγο ο ρυθμός αλλά ο Καλλιώρας θα δείξει για ακόμη μια φορά την ποιότητά του , και έτσι με πολλές προσπάθειες θα κρατήσει την ομάδα του μπροστά με το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου να είναι 32-34.

Η τρίτη περίοδος θα αποδειχθεί και μοιραία για τον Aristoteli καθώς τα καταιγιστικά καλάθια τους αλλά και η πολύ καλή και οργανωμένη άμυνα θα τους δώσει την ευκαιρία όχι μόνο να γυρίσουν το ματς αλλά και να περάσουν μπροστά για 15 πόντους. Το τέταρτο δεκάλεπτο θα αρχίσει αρκετά δυναμικά για τους Timberwolves καθώς τα συνεχόμενα καλάθια του Καλλιώρα αλλά και του Δουλμέρη θα δώσουν μια ανάσα στην ομάδα τους , όμως όλα αυτά δεν θα είναι αρκετά και έτσι ο Aristotelis θα μπορέσει να πάρει την πρώτη του νίκη στην διοργάνωση με τελικό σκορ 74-64.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Θοδωρής Τιτόπουλος ο οποίος άγγιξε το double double με 9 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Timberwolves άξιος αναφοράς είναι ο Νίκος Καλλιώρας ο οποίος θα αγγίξει και αυτός το double double βάζοντας 31 πόντους και μαζεύοντας 6 ριμπάουντ.

Aristotelis: Αθανασιάδης 10 (1) , Τοπαλνάκος 5 (1) , Αρσένης 17 (2) , Τσάκος 15 (3) , Χατζηνικολάου 16 (2) , Τιτόπουλος 9 , Κυρμανίδης 2

Stefanina Timberwolves: Παχούμης 2 , Στάλεντσης 4 , Καλλιώρας 31 (3) , Αλβανός , Γούσιος 15 (5) , Δουλμέρης 8 , Τσακαλαίδης 4