19/03/2023
Tinder Bologna 14 16 9 15 - 54 -
Leontario BC 27 18 10 14 - 69 -

Περάστε, σκουπίστε, τελειώσατε…..!

Κυριακή βράδυ στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Evolution League, το Leontario συνέχισε την ξέφρενη πορεία του, καθώς επιβλήθηκε της Niko Team με σκορ 54-69. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Γιώργος Βεργόπουλος με 17 πόντους και 2 ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Κολυβάκης είχε 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα αποτέλεσαν προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει, καθώς το Leontario πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού, έκλεισε τη περίοδο με σκορ 14-27. Οι Λάππας και Βεργόπουλος πλήγωσαν τον αντίπαλο τους, πετυχαίνοντας 10 και 8 πόντους αντίστοιχα. Στην αντίπερα όχθη, ο συνήθης ύποπτος Γιώργος Κολυβάκης(10π) αποτέλεσε τον καλύτερο παίκτη της ομάδας τους Στέλιου Μπούρα.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού η Team Niko παρουσίασε ένα μέρος των πραγματικών της δυνατοτήτων, καθώς ναι μεν το κέρδισε εκ νέου η παρέα του Κωνσταντιδέλη, αλλά με επιμέρους σκορ 16-18. Το Leontario παρατάχθηκε με διαφορετική πεντάδα στο διάστημα αυτό, με Χατζησπύρου και Τσιαντή να ηγούνται των προσπαθειών του με 7 και 6 πόντους αντίστοιχα. Από την πλευρά των γηπεδούχων, ο Κολυβάκης πρόσθεσε ακόμη 9 πόντους στο ενεργητικό του. Το ημίχρονο έκλεισε, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 30-45!

Στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, περιόρισαν τη Team Niko κάτω από τους δέκα πόντους και με τον Βεργόπουλο(4π) να αποτελεί τον καλύτερο παίκτη τους , οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή με το υπέρ τους 39-55. Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν έλλειμμα επιθετικών λύσεων, πετυχαίνοντας 9 μόλις πόντους στο διάστημα αυτό.

Το τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους, με το τέλος του παιχνιδιού να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν ακόμη μια νίκη για το πρωτάθλημα της Evolution League με σκορ 54-69.

Το Leontario είχε 22/37 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 4/8 βολές, 44 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 14 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 20/62 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 2/8 βολές, 47 ριμπάουντ, 14 ασίστ και 12 λάθη .

Team Niko(Μπούρας): Yi 4, Γκεζερλής 6, Κολυβάκης 19, Μπούρας 5, Πέτσας 4, Αλέξανδρος Παπαπαύλου 9, Αντώνης Παπαπαύλου 7.

Leontario(Κωνσταντιδέλης): Βεργόπουλος 17, Βόσικας 4, Γεωργαλάς 3, Κορωνάκης 4, Κρουστάλης 5, Κωνσταντιδέλης 3, Λάππας 12, Πλαγιαννάκος 5, Σπυρόπουλος, Τσιαντής 8, Χατζησπύρου 8.

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο των νικητών!