20/02/2024
Griffins 6 17 17 10 - 50 -
New York Fix 11 20 14 16 - 61 -

"Περιφερειακή" νίκη των Fix!

Με όπλο το μακρινό σουτ και την άμυνά τους, οι New York Fix κέρδισαν για δεύτερη φορά φέτος τους Griffins με 50-61 και μετά την ολοκλήρωση της 18ης αγωνιστικής παραμένουν στη τρίτη θέση του δευτέρου ομίλου της Master League!

Πολύ κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τον Χατζή να εμφανίζεται ορεξάτος και με 9 δικούς του πόντους, οι New York Fix προηγήθηκαν με 6-11. Ένα τρίποντο ο Βιλτανιώτης και 3 πόντους ο Σπυρόπουλος ήταν όσα είδαμε επιθετικά για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Με 4 νέους πόντους του Χατζή, 4 του Πλατανίτη και τρίποντα των Καρακούση - Αγρέβη, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στα μισά της δεύτερης περιόδου στο +11, 10-21. Γρήγορα ήρθε η απάντηση από τους Griffins, καθώς με 8 πόντους του Κελεπούρη και 7 του Κιαχόπουλου, μείωσαν στο καλάθι, 23-25, 1:00 για την ανάπαυλα. Τελικά το συγκρότημα του Στεφανόπουλου πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 23-31, με τους Καλπακίδη και Αγρέβη να ευστοχούν από την περιφέρεια στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Μπυρόβιοι" έδειχναν να αγκαλιάζουν τη νίκη, όταν με δύο τρίποντα του Riki Riki και ένα του Κουτούζου, ξέφυγαν στους 16, 26-42. Κάπου εκεί ξύπνησε η παρέα του Χρόνη και με τους Κοτσόλη, Κιαχόπουλο και Σπυρόπουλο να πετυχαίνουν από 5 πόντους ο καθένας, πλησίασαν στους 5, 40-45, δίνοντας έτσι νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Σκορ τρίτης περιόδου 40-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι New York Fix άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Κουτούζου, Καρακούση, Αγρέβη και Riki Riki, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 50-61. Ο Κοτσόλης με 6 πόντους ήταν αυτός που ξεχώρισε για τους μπλε στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ενώ από 2 πόντους είχαν οι Βρέλλης και Σπυρόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/21 βολές, 15/38 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 1/2 βολές, 12/33 δίποντα και 12/40 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Griffins ο Κιαχόπουλος με 12 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 1/4 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Betsson MVP των New York Fix ο Χατζής με 16 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή, 6/11 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Griffins (Χρόνης): Κιαχόπουλος 12 (2), Κοτσόλης 11, Σπυρόπουλος 10 (1), Καβακάκης, Βιλτανιώτης 3 (1), Κελεπούρης 8, Βρέλλης 4, Καραγιάννης 2

New York Fix (Στεφανόπουλος): Καρακούσης 9 (1), Αγρέβης 9 (3), Χατζής 16 (1), Πλατανίτης 4, Riki Riki 9 (3), Καλπακίδης 6 (2), Κουτούζος 8 (2), Κολέτσος

Τι μας άρεσε: Τόσο οι απαντήσεις των Fix όταν πλησίαζαν οι Griffins, όσο και το πείσμα που έδειξαν οι μπλε σε όλη την διάρκεια του αγώνα!