04/10/2022
Γκουρούδες 26 25 21 23 - 95 -
Elitήριοι by pinguin.gr 18 26 26 21 - 91 -

"Περιφερειακοί" Γκουρούδες!

Μετά από ένα άκρως επιθετικό παιχνίδι, οι Γκουρούδες λύγισαν στο φινάλε τους Elitήριους στο κλειστό του Περιστερίου με 95-91 και έκαναν το 2/2 στον ένατο όμιλο του Basketaki Cup, εκτελώντας 18 φορές από την περιφέρεια!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Γκουρούδες, καθώς με τρία τρίποντα του Λιμνιάτη, 7 πόντους του Οικονόμου, δύο τρίποντα του Γκίκα και 4 πόντους του Αργυράκη, προηγήθηκαν με 26-18. Ο Zelmanovic με 7 πόντους, ο Φίλιππος Πατωνίδης με 4 και ο Μπαμπλέκος με ένα τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 12 πόντους του Ντίνου Αχή, δύο τρίποντα του Μπαλαούρα και ένα του Λιμνιάτη, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μέχρι και στο +11, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 51-44. Τους Elitήριους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Θάνος Πατωνίδης (11π), Μαργωμένος (5π), Κωνσταντινάκος (4π) και Zelmanovic (4π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Κωνσταντινάκου συνέχισε την αντεπίθεσή της και με 10 νέους πόντους του Zelmanovic, 5 του Θάνου Πατωνίδη και 5 του Λαμπρόπουλου, προσπέρασε με 64-65. Αντέδρασαν στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου οι Γκουρούδες και με τρίποντες βόμβες των Λιμνιάτη, Γκίκα και Μελάγιες, πήραν εκ νέου το τιμόνι στα χέρια τους με 72-70, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έδωσαν μάχη μέχρι το φινάλε, με τους "γαλάζιους" να επικρατούν με 95-91, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Λιμνιάτη, Μελάγιες, Ντίνου Αχή και Γκίκα. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Elitήριοι για την έκπληξη, ωστόσο δεν τους έφταναν οι 10 πόντοι του Θάνου Πατωνίδη και το τρίποντο του Μωυσή!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 17/20 βολές, 12/23 δίποντα και 18/42 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 24 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 κόψιμο. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/11 βολές, 29/55 δίποντα και 9/30 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 7 λάθη.

Betsson mvp των Γκουρούδων ο Λιμνιάτης με 30 πόντους, έχοντας 5/8 βολές, 2/3 δίποντα και 7/11 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Elitήριων ο Θάνος Πατωνίδης με 23 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 9/13 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 8 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 3 λάθη.

Γκουρούδες (Λιμνιάτης): Αργυράκης 4, Αχής Ν. 24 (2), Γκίκας 14 (2), Λιμνιάτης 30 (7), Μελάγιες 8 (2), Μπαλαούρας 8 (2), Οικονόμου 7 (1)

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Zelmanovic 23 (3), Καραλής 8, Κωνσταντινάκος 10 (1), Λαμπρόπουλος 7 (1), Μαργωμένος 5 (1), Μπαμπλέκος 5 (1), Μωυσής 3 (1), Πατωνίδης Θ. 23 (1), Πατωνίδης Φ. 7, Τσόκας

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!