07/10/2021
Cosa Nostra 15 15 6 12 - 48 -
G-vana 10 11 12 12 - 45 -

Περιμένει η Cosa Nostra!

Σε αναμονή για το αν θα περάσει στην επόμενη φάση του κυπέλλου βρίσκεται η Cosa Nostra, η οποία κέρδισε δύσκολα την G-Vana με 48-45 για τον 40ο όμιλο του Basketaki Cup, τερματίζοντας έτσι στην δεύτερη θέση.

Αν και βρέθηκε να χάνει με 0-7 στο πρώτο πεντάλεπτο, η Cosa Nostra έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 15-10, έπειτα από δύο τρίποντα του Γονιδάκη, 5 πόντους του Αψερίδη και τριποντάκι του Κάκιου. Ο Ψωμιάδης με ένα τρίποντο  και οι Τεντόμας, Τζανάκης και Χαλτούπης με δύο πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 5 πόντους του Μπρούστα και 4 του Κάκιου, οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και στο +12, 26-14, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 30-21. Την G-Vana κράτησαν όρθια σε εκείνο το διάστημα οι Pecani και Ψωμιάδης με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Αλλαγή σκηνικού στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους κίτρινους να κάνουν την αντεπίθεσή τους και με 8 πόντους του Τζανάκη, πλησίασαν στον πόντο, 34-33, 3:30 για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 36-33, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Μπρούστας από την γραμμή της φιλανθρωπίας!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Cosa Nostra διαχειρίστηκε άψογα το ματς και 5 πόντους του Γονιδάκη και 4 του Μπρούστα, έφτασε δίκαια στη νίκη με 48-45. Δεν μπόρεσε στα τελευταία λεπτά η G-Vana να γυρίσει το ματς, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες να προσπεράσει, παρά τους 5 πόντους του Τεντόμα και το τρίποντο του Pecani.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/15 βολές, 13/41 δίποντα και 5/18 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 5 τάπες. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/10 βολές, 14/47 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος της Cosa Nostra ο Μπρούστας με 13 πόντους, έχοντας 5/5 βολές, 4/6 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος της G-Vana ο Pecani με 10 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 3/7 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Τζαχρήστας 3, Μπρούστας 13, Αψερίδης 7 (1), Γονιδάκης 13 (3), Καμπουράκης, Κουτσουριδάκης, Τραγής, Ζυγομαλάς 4, Κάκιος 8 (1), Μούρτζης

G-Vana (Ψωμιάδης): Pecani 10 (1), Τσατσαλής, Χαλτούπης 4, Γεωργακόπουλος, Τεντόμας 11 (1), Κουλιαμπής 2, Γρηγορόπουλος, Ψωμιάδης 6 (2), Τζανάκης 12

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης!