27/04/2022
ReTirees 16 16 20 24 - 76 -
Paliagoura 15 20 11 21 - 67 -

Περιμένουν αντίπαλο οι ReTirees!

Με θετικό τρόπο έκλεισαν την Regular Season οι ReTirees και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους, καθώς το βράδυ της Τρίτης 26 Απριλίου στον Κολωνό, επικράτησαν με 76 – 67 απέναντι στα Paliagoura που έσωσαν την κατηγορία, αλλά δεν κατάφεραν να μπουν στα πλέι οφ.

Το πρώτο δεκάλεπτο κυλούσε με τις δύο ομάδες να τρέχουν στην επίθεση συνεχώς και τους ReTirees να έχουν ελαφρύ προβάδισμα με 16-15. Αθηναίος και Σκοπελίτης οδηγούσαν την επίθεση με 4 πόντους με τον Πλεξουσάκη να ακολουθεί με 3, ενώ για τους Πράσινους, πρώτο βιολί ήταν ο Αβανίδης με 7 πόντους με τον Κασκάνη να προσφέρει 4.

Στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι είχαν την τύχη να βρουν σκορ από εφτά διαφορετικούς παίκτες, με τον Αθηναίο να ξεχωρίζει με 4 προσωπικούς. Στην αντίπερα όχθη, τα Paliagoura έδειχναν πιο συγκεντρωμένα στο παιχνίδι και με το δίδυμο Κασκάνη με 7 και Αβανίδη με 6 πόντους αντίστοιχα να πρωταγωνιστούν, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 32 – 35.

Στην τρίτη περίοδο, οι ReTirees πήραν τον έλεγχο του αγώνα, ξεφεύγοντας 52 – 46. Ο Τσιρίδης ήταν εντυπωσιακός με 7 πόντους, με τον Αθηναίο να γίνεται σημείο αναφοράς στο ζωγραφιστό με 4 πόντους και τον Τσιλάβη να βάζει ένα τρίποντο, ενώ για τους φιλοξενούμενους Κασκάνης, Μούσουρας και Αβανίδης έβαλαν από 3 πόντους , με τον Τομαρά να παλεύει σε όλα τα ριμπάουντ .

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι δυο ομάδες το έριξαν στην επίθεση(24-21), με τους γηπεδούχους τελικά να παίρνουν το ροζ φύλλο με 76 – 67. Σκοπελίτης και Τσιρίδης τραβούσαν το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους, ενώ στο αντίπαλο στρατόπεδο, Αβανίδης με 7 και Κοντορουχάς, Μούσουρας ακολουθούσαν με 5, χωρίς όμως να αποτρέψουν το μοιραίο.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Τσιλάβης με 6 πόντους, 17 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευάγγελος Αβανίδης με 25 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οι ReTirees είχαν 24/56 δίποντα, 5 / 15 τρίποντα, 13 / 21 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη. Τα Paliagoura είχαν 21 / 47 δίποντα, 6 / 31 τρίποντα, 7 / 10 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασιστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

ReTirees(Κουσούλης): Αθηναίος 15, Μέξας 6, Πλεξουσάκης 10, Σαρρής 2 (6ρ.), Σκοπελίτης 14, Στόλης 2, Τσαντζαλής , Τσιλάβης 17, Τσιρίδης 15, Χαριτόπουλος 7(6ρ.)

Paliagoura (Κοντορουχάς): Κασκάνης 14(11ρ.),Αβανίδης 25(10ρ.), Κοντορουχάς 5, Κωστάκης 2, Μούσουρας 10(7ρ.), Σταφυλάς 11, Τομαράς(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Οι πασάρες του Αθηναίου!