31/10/2019
Ναυαγοί 13 21 27 12 - 73 -
Elapuse BC 5 17 10 13 - 45 -

Περίπατος για 6!

Την Τετάρτη το βράδυ 30 Οκτωβρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, οι Ναυαγοί με έξι άτομα στην σύνθεση τους πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και κέρδισαν πανεύκολα με 73 – 45 την Elapuse στην πρεμιέρα του πρώτου ομίλου της Master.

Εξαιρετικό το ξεκίνημα το ματς για τους Ναυαγούς που με σκυλίσια άμυνα και λύσεις στην επίθεση από Βλάχο, Καραμποΐκη(5) και Χατζηιωσήφ προηγήθηκαν γρήγορα με 10 – 0.Η Elapuse που έχασε νωρίς με τραυματισμό τον Φραγκογιάννη , βρήκε 5 πόντους με τον Βλαντή ενώ ο Ζορμπάς με τρίποντο διαμόρφωσε το 13 – 5.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με 5 πόντους του Μιγιόνη και δίποντο του Βλαντή, αλλά οι εξαιρετικοί γηπεδούχοι ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση και με τον Ζορμπά(6) να οδηγεί και βοήθειες από Βλάχο, Παπακυριακού ανέβαζε συνεχώς την διαφορά (27 – 12). Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Elapuse βρήκε 10 πόντους με Μιγιόνη(5) και Βλαντή(5) να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι, όμως και οι Ναυαγοί με 5 πόντους του Βλάχου και δίποντο του Κουτσουρή πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 34 – 22.

Οι Ναυαγοί πέτυχαν τα δύο πρώτα καλάθια με Βλάχο και Κουτσουρή για την τρίτη περίοδο και μείωσε ο Μιγιόνης σε 38 – 24.Στη συνέχεια γηπεδούχοι ανέβασαν κι άλλο την απόδοσή τους και με τον Κουτσουρή να πασάρει όπως και από που θέλει και τους Ζορμπά(4), Καραμποΐκη και Βλάχο(6) να σκοράρουν έστειλαν την διαφορά στους 28(52-24).Η Elapuse δυσκολευόταν αρκετά στην επίθεση και πέτυχε ακόμα 8 πόντους με Μιγιόνη, Κουτσούκο και Ράλλη , ενώ οι γηπεδούχοι με Κουτσουρή, Βλάχο και τρίποντο του Παπακυριακού διαμόρφωσαν το 61 – 32.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι Ναυαγοί έριξαν ρυθμούς και βρήκαν 12 πόντους με νέο τρίποντο του Παπακυριακού, 5 πόντους του Κουτσουρή και καλάθια από Ζορμπά και Χατζηιωσήφ ενώ στην αντίπερα όχθη η ομάδα του Αναγνώστου, με τον Μιγιόνη(9) να παλεύει σχεδόν μόνος του και ένα δίποντο του Ράλλη  διαμόρφωσαν το τελικό 73 – 45.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Δημήτρης Κουτσουρής με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βίκτωρας Μιγιόνης με 26 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Συνολικά οι Ναυαγοί είχαν 23 – 41 δίποντα, 8– 21 τρίποντα, 3 – 7 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 22 λάθη. Η Elapuse είχε 12 – 49 δίποντα, έξι – 23 τρίποντα, 3– 9 βολές, κατέβασε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη.

Ναυαγοί (Κουτσουρής): Χατζηιωσήφ 2(15ρ.), Καραμποΐκης 7(4κλ.), Παπακυριακού 9, Ζορμπάς 14, Κουτσουρής 20(8ρ.), Βλάχος 21 (17ρ.).

Elapuse (Αναγνώστου): Γιαννόπουλος, Κρίκος, Βλαντής 12 (11ρ.), Φραγκογιάννης, Ράλλης 6, Μιγιόνης 26 (7ρ.), Μπουγιούκας, Κουτσούκος 1 (9ρ.).

Τι μας άρεσε:Το γεγονός πως και οι 6 Ναυαγοί έβγαλαν πολύ ενέργεια σε άμυνα και επίθεση.

Τι δεν μας άρεσε: Η Elapuse έμεινε από νωρίς πίσω και δεν διεκδίκησε ουσιαστικά τον αγώνα.