17/10/2019
Think Digital 5 12 9 20 - 46 -
TECHbuddy 23 14 14 15 - 66 -

Περίπατος για τα παλικάρια του Βαλερη!

Την 3η αγωνιστική έκλεισε το παιχνίδι ανάμεσα σε ThinkDigital και TechBuddy. Το παιχνίδι ήταν μονόπλευρο, με την ομάδα του Βαλέρη να καθαρίζει την παρτίδα από το πρώτο δεκάλεπτο, παίρνοντας έτσι την δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, αυτή την φορά με σκορ 66-46!

Η πρώτη περίοδος ήταν όνειρο για την Tech και εφιάλτης για την TD, που μάλλον μπήκε υπνωτισμένη στο παρκέ. Η φιλοξενούμενη ομάδα με τον Βαλέρη να βάζει 7 συνεχόμενους πόντους δημιούργησε μια μεγάλη διαφορά. 2 τρίποντα πέτυχε ο Γεωργιόπουλος, ενώ 6 πόντους είχε και ο Μενεγής. Για την ThinkDigital 3 καλάθια πέτυχε ο Βαρελάς. Το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 5-23!

Πιο ήρεμη ήταν η δεύτερη περίοδος του αγώνα. Οι «μπλε» προσπάθησαν, αλλά δεν κατάφεραν να μειώσουν, καθώς κάθε φορά που σκόραραν, οι Μενεγής και Παπαδημητρόπουλος απαντούσαν. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με τον πίνακα να δείχνει 17-37 υπέρ της μαγευτικής TechBuddy.

Χαμηλό ήταν το επιμέρους σκορ του τρίτου δεκαλέπτου. Με την νίκη να είναι σχεδόν εξασφαλισμένη, η Tech απλά διεύρυνε κατά 5 την ήδη μεγάλη διαφορά, σφραγίζοντας το παιχνίδι. 5 πόντους είχε ο Μενεγής, ενώ 4/4 βολές είχε ο πολύ εύστοχος Γαλιώτος. Η αποβολή του Καπερώνη, στοίχησε στην TD που δεν μπορούσε να βρει ρυθμό.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Η Tech έκανε συντήρηση δυνάμεων και απλά προσπάθησε να συντηρήσει την διαφορά. 3 τρίποντα έβαλαν οι παίχτες του Βαλέρη για το τελικό 46-66. Ο Γρίβας έδωσε σόου από πλευράς Think, καθώς έβαλε και τους 11 πόντους του στην τέταρτη περίοδο.

Mvp της αναμέτρησης ήταν ο έμπειρος Γιάννης Μενεγής με 9 πόντους και 12 ριμπάουντ (10-2), 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 22:05 λεπτά αγώνα. Σούταρε 4/10 δίποντα (40%) και 1/2 βολές (50%). Για την TD ξεχώρισε ο Παναγιώτης Γρίβας με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ (4-2), 2 ασσίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 21:07 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 4/6 δίποντα (66,7%) και 3/6 βολές (50%).

Σαν σύνολο, η ThinkDigital είχε 17/44 δίποντα (38,6%), 2/16 τρίποντα (12,5%), 6/15 βολές (40%), 34 ριμπάουντ (9-25), 11 ασσίστ, 13 κλεψίματα και 20 λάθη. Η TechBuddy είχε 19/57 δίποντα (33,3%), 7/21 τρίποντα (33,3%), 7/11 βολές (63,6%), 55 ριμπάουντ (25-30), 11 ασσίστ, 15 κλεψίματα και 18 λάθη.

ThinkDigital (Καπερώνης): Σπυρόπουλος 6, Καπερώνης 4 (9 ριμπ), Καυκαλιάς 2, Σταγκίδης 4, Γρίβας 11, Βαρελάς 13, Κανούτος 2, Μαρίνης 4 (8 ριμπ).

TechBuddy (Βαλέρης): Μπιλιάνης 2, Βαλέρης 7, Κατσιγιάννης Σ. 6, Παπαδημητρόπουλος 13, Γεωργιόπουλος 9, Κατσιγιάννης Α. 2 (8 ριμπ), Χουρδάκης, Γαλιώτος 7, Μενεγής 9 (12 ριμπ), Κωνσταντόπουλος 11 (8 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Το πολύ ωραίο παιχνίδι από πλευράς Tech που έδειξε ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με το παιχνίδι της προηγούμενης βδομάδας!