27/01/2023
Falcons 9 2 6 13 - 30 -
Nobelistes 17 16 16 17 - 66 -

Περίπατος για τους Nobelistes κόντρα στους Touvlakers

Έχοντας από την αρχή του αγώνα τον πλήρη έλεγχο, οι νεανικοί Nobelistes κατάφεραν να ελέγξουν πλήρως τον ρυθμό του αγώνα και να φτάσει σε μια νίκη διά περιπάτου κόντρα στους Touvlakers (30-66), οι οποίοι πλήρωσαν τις ελλείψεις και το μικρό rotation και δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τους αντιπάλους τους.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι και τα μισά του Α' δεκαλέπτου (9-10, στο 6'), εκεί όπου οι Touvlakers έβρισκαν κάποιες πρόσκαιρες λύσεις και έμεναν κοντά στο σκορ. Σε εκείνο το σημείο όμως, οι «ροζ» βρήκαν ρυθμό, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Ιορδανίδη και έτρεξαν ένα σερί 7-0, για να κλείσουν την περίοδο στο +8 (9-17).

Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τους Touvlakers στη Β' περίοδο, καθώς ξέμειναν εντελώς από επιθετικές επιλογές και σημείωσαν μόλις 2 πόντους. Από την άλλη, οι Nobelistes διατήρησαν τον καλό τους ρυθμό σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου και εκτόξευσαν την διαφορά στους 22 πόντους (11-33), βάζοντας τα θεμέλια για μια άνετη νίκη.

Στην επανάληψη, η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε ίδια. Οι Nobelistes, με όπλο τους την εξαιρετική τους απόδοση στο transition και τον επιθετικό τους πλουραλισμό, δεν συνάντησαν καμία απολύτως αντίσταση και αύξησαν ακόμα περισσότερο την διαφορά στο φινάλε της Γ' περιόδου (17-49).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ιωάννου έδωσε λίγο...χρώμα σε ένα κακό επιθετικά βράδυ των Touvlakers, οι οποίοι είχαν το πιο παραγωγικό τους δεκάλεπτο, σημειώνοντας 13 πόντους. Τίποτα ωστόσο δεν ήταν ικανό να αλλάξει την τελική έκβαση του ματς, με τους Nobelistes να φτάνουν σε μια ξεκούραστη νίκη (30-66).

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μανώλης Ιορδανίδης, που τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από την άλλη, ο Γιώργος Ιωάννου, με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν...όαση στην έρημο για τους Touvlakers.

Touvlakers: Αρβανίτης, Ζυγομαλάς, Ιωάννου 16, Κοτσώνης 4, Μάκκας 4, Μπουχάγιερ, Φώτου, Χριστοδουλόπουλος 6

Nobelistes: Βαλλιανάτος 12, Δεμέναγας 9, Θεοδώρου 8, Ιορδανίδης 15, Καρβουνιάρης 4, Λιναράς, Νικολάου 3, Σταματόπουλος 4, Χατζημιχάλης 11