11/03/2022
Peristeri Wardogs 24 20 15 13 - 72 -
Τεμπελχανάδες 10 8 16 10 - 44 -

Περίπατος για τους Peristéri Wardogs!

Την Πέμπτη το βράδυ 10 Μαρτίου στο Basketaki Arena, οι Peristéri Wardogs, έπαιξαν κατά διαστήματα ολοκληρωτικό μπάσκετ , επικρατώντας πολύ εύκολα με 72 – 44 απέναντι στους Τεμπελχανάδες.

Οι Wardogs έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ στο πρώτο δεκάλεπτο και με μπροστάρη τον ασταμάτητο Κουλούρη με 11 πόντους, τον Καρακατσάνη να βάζει δύο τρίποντα και τον Τσίγκρα 4 πόντους , ξέφυγαν με 24 – 10. Για τους Τεμπελχανάδες που κυνηγούσαν από την αρχή το σκορ, ξεχώρισαν οι Μακαρίτης και Απάλλας με 4 πόντους ο καθένας.

Οι Wardogs ήταν εντυπωσιακοί και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας συνεχώς την διαφορά και κλείνοντας το ημίχρονο με το υπέρ τους 44 – 18. Ο μπόμπερ Χρόνης με τρία τρίποντα τραβούσε το κουπί στην επίθεση με τον Κουλούρη να ακολουθεί με 7 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Απάλλας έβαλε 4 πόντους και από ένα καλάθι Δημαράς και Μακαρίτης.

Οι Τεμπελχανάδες μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με σκοπό να μειώσουν το σκορ με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Μακαρίτη με 11 πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι με δύο ακόμα τρίποντα του Χρόνη, 5 πόντους του Κουλούρη και 4 του Σοφού, είχαν προβάδισμα 59 – 34.

Στο ρελαντί κυλούσε η τρίτη περίοδος, με την διαφορά να στρογγυλοκάθεται στους 28 πόντους. Για τους νικητές, ο Κουλούρης έβαλε ακόμα 5 πόντους, ο Σοφός 4 και από ένα καλάθι Τσίγκρας και Αντωνάκης. Για τους φιλοξενούμενους ο Απάλλας πέτυχε 4 πόντους και από ένα καλάθι Μακαρίτης, Κώστας και Δημαράς, για το τελικό 72 – 44.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Κουλούρης με 27 πόντους, 24 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Απάλλας με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Wardogs είχαν 16 / 35 δίποντα, 12 / 32 τρίποντα, 4 / 9 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη. Οι Τεμπελχανάδες είχαν 19 / 58 δίποντα, 1 / 17 τρίποντα, 3 / 9 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 5 λάθη.

Peristéri Wardogs(Καρακατσάνης):Αντωνάκης 4, Καρακατσάνης 6, Κουλούρης 27(24ρ.), Μπουργαζάς, Σοφός 8(12ρ.), Τσίγκρας 9(8ρ.), Χρόνης 18.

Τεμπελχανάδες(Μακαρίτης): Ανδρικόπουλος, Απάλλας 17(12ρ.), Γκούμας (8 ρ.), Δημαράς 6, Καραγεώργος, Κώστας 2, Μακαρίτης 19(7ρ.), Μαμάκης, Παπαδόπουλος.

Τι μας άρεσε: Το εντυπωσιακό, γρήγορο και με πολύ καλό passing game παιχνίδι των Wardogs και η επιβλητική εμφάνιση του Κουλούρη!