10/03/2022
Golden Steak Warriors 9 12 22 15 - 58 -
ThunderDogs 19 23 34 10 - 86 -

Περίπατος για τους ThunderDogs!

Το βραδάκι της Τετάρτης 9 Μαρτίου στο Athens Sports Hall, οι Thunderdogs πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση , δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Golden Steak Warriors , επικρατώντας εύκολα με 58 – 86.

Οι Thunderdogs είχαν τα ηνία του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστή τον Πρισιμιτζάκη με 10 πόντους και τον Στεφανέα να ακολουθεί με 4, ξέφυγαν 9 – 19. Για τους άστοχους Golden Steak ο Μητρόπουλος είχε 4 πόντους και ένα τρίποντο ο Σαράντης.

Φοβεροί και τρομεροί οι Thunderdogs και στην δεύτερη περίοδο!Με οδηγό τον εξαιρετικό Πρισιμιτζάκη με κλεψίματα και και υπέροχες assist και μπόμπερ τον Καπαρελιώτη με 15 ολόκληρους πόντους ,έστειλαν την διαφορά στο + 21 στο τέλος του ημιχρόνου. Για τους αγνώριστους Golden Stake ,Τσάκαλης, Λαμπρόπουλος και Ντούσιας είχαν από 3 πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν βγαλμένο από τον κόσμο του NBA με το επιμέρους σκορ να είναι πολύ υψηλό(22-34) και τους φιλοξενούμενους να στέλνουν την διαφορά στο + 33. Ο Αντωνόπουλος ήταν αποκλειστικά μόνος στην επίθεση των γηπεδούχων με 15 πόντους, ενώ για τους προπορευόμενους, ο Πρισιμιτζάκης ήταν ασταμάτητος με 11 πόντους, ο Πίνας πυροβολούσε από την περιφέρεια με τρία τρίποντα και οι Πέππας και Δημακαρέας , έβαλαν από 4 πόντους για το 43 – 76.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπικής διαδικασίας με τις δύο ομάδες να περιμένουν να διαμορφωθεί το τελικό σκορ. Ο Αντωνόπουλος ξανά ήταν πρωταγωνιστής στην επίθεση των Golden Steak με 9 πόντους με τον Χότζα να προσθέτει 4, ενώ τη νίκη για τους Thunderdogs , υπέγραψαν οι Πέππας με 5 πόντους και Πίνας με νέο τρίποντο(58-86).

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Θεόδωρος Πρισιμιτζάκης με 21 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Αντωνόπουλος με 25 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Οι Golden Steak είχαν 21 / 55 δίποντα, 1/ 18 τρίποντα, 13 / 25 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη. Οι Thunderdogs είχαν 19 / 53 δίποντα, 10 / 26 τρίποντα, 18 / 23 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας): Τσάκαλης 4, Λαμπρόπουλος 5, Σαράντης 3, Χότζα 4(9ρ.), Μητρόπουλος 8(8ρ.), Μπαλατσούρας, Αντωνόπουλος 25(14ρ.), Ντούσιας 9.

Thunderdogs (Πίνας):Πέππας 13(7ρ.), Στεφανέας 8, Καπαρελιώτης 23, Δημακαρέας 9(8ρ.),Πίνας 12, Πρισιμιτζάκης 21(11ρ.).

Τι μας άρεσε: Οι εμπνεύσεις του Πρισιμιτζάκη και η ταχύτητα του Καπαρελιώτη.