27/04/2023
KLAFTA LABORAL BC 21 13 11 6 - 51 -
Falcons 5 2 10 8 - 25 -

Περίπατος της Klafta Laboral κόντρα στους αποδεκατισμένους Touvlakers

Tην εξαιρετική της πορεία στη Development League του Basketaki Patras συνεχίζει η Klafta Laboral, ο οποία δεν συνάντησε την παραμικρή δυσκολία και πήρε μια άνετη νίκη απέναντι στους Touvlakers (51-25). Οι «κόκκινοι» διατηρήθηκαν πρώτοι και σκέφτονται ήδη τα Play Offs, ενώ οι Touvlakers εξακολουθούν να έχουν μόλις μία νίκη και μόνο με θαύμα θα καταφέρουν να μπουν στην οχτάδα.

Το ματς από το ξεκίνημα ήταν παράσταση για έναν ρόλο, με τους πρωτοπόρους να μπαίνουν από την αρχή με το πόδι...πατημένο στο γκάζι και με πρωταγωνιστές τους Τσιγκούνη και Παπαδιά έχτισαν από νωρίς μεγάλες διαφορές, ενώ έκλεισαν την Α' περίοδο στο +16 (21-5), με τους Touvlakers να σκοράρουν μόνο από βολές.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στο Β' δεκάλεπτο, με τους Touvlakers να δυσκολεύονται πάρα πολύ να πετύχουν καλάθι, ενώ ήταν αδύνατο να ακολουθήσουν το γρήγορο τέμπο της Klafta στο transition, με τους νεαρούς να βγάζουν συνεχόμενους αιφνιδιασμούς και να «εκτοξεύουν» την διαφορά στους 27 (34-7).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η είσοδος του Ιωάννου βοήθησε τους Touvlakers να συμμαζέψουν αρκετά την εικόνα τους, με τον έμπειρο γκαρντ να πετυχαίνει διαδοχικά τρίποντα και να μειώνει την διαφορά. Παρ' όλα, η Klafta Laboral κράτησε μια αρκετά μεγάλη διαφορά, η οποία ήταν αδύνατον να καλυφθεί στην τελευταία περίοδο (41-17).

Η τελευταία περίοδος του αγώνα ήταν τυπική διαδικασία, η Klafta Laboral διαχειρίστηκε με μεγάλη άνεση το προβάδισμά της και έφτασε στο τελικό 51-25.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Κλείτος Καραμπάσης με 8 πόντους, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 6 κλεψίματα. Από την άλλη ξεχώρισε ο Γιώργος Ιωάννου με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.