28/02/2023
Harlems 4 16 16 17 - 53 -
ReTirees 17 17 27 25 - 86 -

Περίπατος των ReTirees!

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τους ReTirees στην Elite League by Betsson, καθώς στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα τους Harlems με 53-86 στο κλειστό του ΣΕΦ και έκαναν ακόμη ένα βήμα για τα playoff!

Από πολύ νωρίς οι ReTirees έχτισαν διψήφια διαφορά, καθώς νε 12 πόντους του Cramer και 5 του Πλεξουσάκη, προηγήθηκαν με 4-17. Ο Σιάμος και ο Μότσιος με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν την διψήφια διαφορά και με ακόμη 7 πόντους του Cramer, 4 του Ρομποτή και 4 του Κωστούλα, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 14 πόντων, 20-34. Τους Harlems κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Κοψιδάς (5π), Δαμίγος (4π) και Σταυρόπουλος (3π).

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Κουσούλη, καθώς με 9 νέους πόντους του Cramer, 6 του Μαθιουδάκη και άλλους τόσους του Πλεξουσάκη, έφτασε την διαφορά στους 25, 36-61,. Για τους "Αμερικανούς" στο τρίτο δεκάλεπτο το κουπί στην επίθεση τραβούσαν οι Μότσιος και Δαμίγος με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 36-61!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους ReTirees να επικρατούν με 53-86, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Cramer, Στόλη, Μαθιουδάκη, Ρομποτή και Κωστούλα. Για τους Harlems στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σταυρόπουλος, Κοψιδάς, Μότσιος και Τρυγωνόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/13 βολές, 16/51 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Πήραν 31 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 9 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 5/7 βολές, 33/52 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Harlems ο Σταυρόπουλος με 11 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 5/10 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των ReTirees ο Cramer με 39 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 13/15 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα.

Harlems (Ρουσιώτης): Σταυρόπουλος 11, Ρουσιώτης, Κοψιδάς 14 (2), Σιάμος 4, Μότσιος 10 (2), Δαμίγος 8, Τρυγωνόπουλος 6

ReTirees (Κουσούλης): Cramer 39 (3), Στόλης 7 (1), Μαθιουδάκης 12, Πλεξουσάκης 11 (1), Ρομποτής 9, Κωστούλας 8

Τι μας άρεσε: Το ήρεμο κλίμα της συνάντησης!