30/10/2021
Most Wanted 14 12 19 13 - 58 -
Peristeri Phantoms 17 10 13 19 - 59 -

Περιβολάρη μας έλειψες!

Μετά από ένα τρομερό παιχνίδι γεμάτος ανατροπές και συγκινήσεις, οι Peristeri Phantoms λύγισαν στο φινάλε τους Most Wanted με 58-59 και πήραν την δεύτερη νίκη τους μετά την ολοκλήρωση της τρίτης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της D2-League, με τον Περιβολάρη να κερδίζει στην άτυπη μάχη τον Καραμασιώτη με 32 πόντους, έναντι 29!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 14-17 υπέρ των Peristeri Phantoms, χάρη σε 8 πόντους του Κρινή και 5 του Περιβολάρη. Ο Καραμασιώτης ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, πετυχαίνοντας τους 9 από τους 14 πόντους της ομάδας του.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της, με το τιμόνι να αλλάζει συνεχώς χέρια και τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 26-27, μετά από 6 πόντους του Περιβολάρη. Από κοντά ακολουθούσαν οι Most Wanted τον αντίπαλο και σε εκείνο το κομμάτι του ματς, με τον Καραμασιώτη να συνεχίζει την εξαιρετική του εμφάνιση με ακόμη 7 πόντους, ενώ ένα τρίποντο είχε ο Παπαδόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Most Wanted ήταν ελαφρώς καλύτεροι και με νέους 7 πόντους του Καραμασιώτη, 5 του Παπαδόπουλου και 3 του Νίκου Νικολάου, προσπέρασαν με 45-40, ωστόσο έχασαν με πέντε φάουλ τον Παπαδόπουλο. Ο Περιβολάρης συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης των φιλοξενούμενων και στο τρίτο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας 7 πόντους, ενώ από 3 είχαν οι Καδδάς και Κρινής. Σκορ τρίτης περιόδου 45-40!

Στο  τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Peristeri Phantoms έπαιξαν έξυπνα με ατομικές προσπάθειες και κέρδισαν άλλες δύο αποβολές με 5 φάουλ, των Ντάναση και Παπακωνσταντίνου. Έτσι, λοιπόν, αν και έκαναν με 56-51, 3:40 για το τέλος, με μεγάλα τρίποντα του Περιβολάρη, ο οποίος σημείωσε 14 πόντους, αλλά και με την σημαντική συνεισφορά του Κρινή με 5, γύρισαν το ματς και έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 58-59. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά έκαναν ό,τι μπορούσαν οι Καραμασιώτης και Νίκος Νικολάου με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα, χωρίς να είναι αρκετό για την ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 21/25 βολές, 11/44 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 10/24 βολές, 20/52 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 4 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Most Wanted ο Καραμασιώτης με 29 πόντους, έχοντας 17/19 βολές, 3/11 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Κορυφαίος των Peristeri Phantoms ο Περιβολάρης με 32 πόντους, έχοντας 3/7 βολές, 10/17 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Most Wanted (Καραμασιώτης): Νικολάου Ν. 10 (1), Παπακωνσταντίνου 2, Καραμασιώτης 29 (2), Παπαδόπουλος 8 (2), Λαγωνικάκος, Μήτσης 3, Ντάνασης 2, Νικολάου Η. 4

Peristeri Phantoms (Κάλας): Φιλιππής, Μιχαηλίδης, Κρινής 18, Αναστασόπουλος, Περιβολάρης 32 (3), Καδδάς 3, Φλάκας 4, Κότσιρας 2

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες για τη νίκη από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό!