26/01/2024
Gran Μανάρια 15 12 13 19 - 59 -
Alpinists BC 8 10 13 10 - 41 -

Πέταγε φωτιές η ομαδάρα του Καμπόλη!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master League, τα Gran Manaria όχι απλά νίκησαν τους Alpinists, αλλά κατάφεραν να υπερκαλύψουν τη διαφορά των τεσσάρων πόντων από την ήττα του πρώτου γύρου, νικώντας τους με το επιβλητικό 59-41!

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς τις άγριες διαθέσεις τους, καθώς με όπλο την εξαιρετική άμυνα τους, αλλά και τους Α.Τσίγκο(5π), Καραμάνο(7ρ)και Παπαευσταθίου(6π) να ηγούνται των προσπαθειών τους, έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 15-8! Στην αντίπερα όχθη, ο Μουτεβελής(3π) με ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων, αποτέλεσε το πρώτο σκόρερ της ομάδας του!

Στη συνέχεια οι Alpinists μπορεί να παρουσίασαν καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους γηπεδούχους να πάρουν και αυτή τη περίοδο με το επιμέρους 12-10! Πολύτιμη ήταν η βοήθεια του Αλεξανδρίδη έξω από τη γραμμή των 6.75, όπως και αυτή των Ι.Τσίγκου και Καραμάνου μέσα από το ζωγραφιστό! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Καράβης ήταν ότι καλύτερο παρουσίασε η ομάδα των Alpinists! Το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 27-18!

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να βγάλουν αντίδραση, αύξησαν την ένταση στις στο πλευρές του γηπέδου και με τρίποντο του Μαγκανιάρη κατάφεραν να μειώσουν στους εφτά με σκορ 38-31! Το τελικό 40-31 το διαμόρφωσε ο Αντώνης Τσίγκος με αριστερό λει-απ!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομαδάρα του Καμπόλη όχι μόνο κράτησε το προβάδισμα που είχε δημιουργήσει, αλλά κατάφερε να το αυξήσει, με τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Master Leagueμε σκορ 59-41!

Betsson MVP ο Τάσος Καραμάνος με 2 πόντους, 23 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Δημήτρης Παπαντωνίου είχε 4 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 18/34 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 5/15 βολές, 49 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 24 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/39 δίποντα, 3/29 τρίποντα, 2/8 βολές, 26 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 17 κλεψίματα, 1 κόψιμο  και 11 λάθη.

Gran Manaria(Καμπόλης): Αλεξανδρίδης 13, Ηλίας, Καραμάνος 2, Λιάκος 2, Νερούτσος 3 Παπαευσταθίου 10, Πέππας Σκληρός 7, Ι. Τσίγκος 8, Α.Τσίγκος 14.

Alpinists(Μαγκανιάρης): Γούλας 4, Καββαδίας, Κυριακίδης, Μαγκανιάρης 10, Μουτεβελής 3, Παπαντωνίου 4, Ποντίκας, Συκάρης 7, Καράβης 13.

Τι μας άρεσε : Η σπουδαία εμφάνιση της ομάδας του Καμπόλη!