03/04/2022
Remax Domino 18 13 20 13 - 64 -
Thessaloniki Avispas 19 21 12 19 - 71 -

Πέταξαν για ακόμη μια φορά οι Hornets!

Ένα πολύ σκληρό , ανοιχτό και πολύ διασκεδαστικό παιχνίδι ανάμεσα στους Remax Domino και τους Thessaloniki Hornets έφτασε στο τέλος του με νικητές για ακόμη μια φορά του Hornets με σκορ 64-71.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έδειξαν ότι δεν θα παρατήσουν εύκολα την νίκη όπου με συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ και με δύο πολύ ωραία καλάθια του Ράπτη Γιάννη από την ομάδα των Remax και του Χατζηιωαννίδη Λάκη από την ομάδα των Hornets το σκορ διαμορφώθηκε σε 18-19.  Όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Hornets μπήκαν αποφασισμένοι για την νίκη και έτσι με ένα μεγάλο τρίποντο του Μαυρίδη Γιώργου η διαφορά σκαρφάλωσε στους 10 , οι Remax προσπάθησαν και με μια βολή του Χουλιάρα Δημήτρη στο τέλος του ημιχρόνου διαμόρφωσε το σκορ στο 31-40. Όμως οι Remax δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και έτσι στην τρίτη περίοδο με δύο τρίποντα βόμβες του Ράπτη και του Λάμπρου Χρήστου κατεβάζουν την διαφορά μόλις στον έναν πόντο τρία λεπτά πριν την λήξη , όμως με μερικά πολύ όμορφα καλάθια εκατέρωθεν η διαφορά θα παραμείνει ως έχει με σκορ 51-52 και όλα φαινόντουσαν ανοιχτά. Στο τέταρτο δεκάλεπτο φωτιά και οι δύο ομάδες είχαν πεισμώσει και το μόνο που τους ένοιαζε ήταν η πολυπόθητη νίκη. Έτσι με ένα μεγάλο τρίποντο του Παύλου Ηλιάδη και ένα καλάθι του Χουλιάρα στον αιφνιδιασμό μετά από ένα φοβερό κλέψιμο το σκορ πήγε 56-52 υπέρ των Remax. Mε το παιχνίδι πλέον να έχει γίνει ροντέο οι Hornets κατάφεραν στο τέλος του αγώνα να πάρουν ένα φάουλ στο τρίποντα που τους εξασφάλισε τις τρείς βολές στον Χατζηιωαννίδη με τις 2 εύστοχες και την μία άστοχη και ένα επιθετικό του Τζιτζαλή Γιάννη έκαναν το τελικό σκορ 64-71 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι για τους Hornets.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Χατζηιωαννίδης Λάκης κάνοντας double double με 35 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Για την ομάδα τον Remax κορυφαίος ήταν ο Χουλιάρας Δημήτρης ο οποίος κατάφερε να σκοράρει 31 πόντους και να μοιράσει 7 ασιστ.

Remax Domino: Ράπτης 11 (1) , Χουλιάρας 31 (1) , Λάμπος 7 (1) , Ηλιάδης Π. 13 (1) , Ηλιάδης Σ. 2

Thessaloniki Hornets: Κουτούκογλου , Κώστας 2 , Τζιτζαλής 2 , Διαμαντής 17 , Μαυρίδης 5 (1) , Χατζηιωαννίδης 35 (3) , Μαγούδης 10 (2)