New World Fix 21 19 21 23 - 84 -
Aguanile 17 18 10 19 - 64 -

"Πέταξαν" για τα προημιτελικά οι Fix!

Την πρόκριση για τα προημιτελικά του Basketaki Cup πήραν οι New World Fix καθώς επικράτησαν της Aguanile στο Athens Sports Hall.

Ένα άκρως παραγωγικό πρώτο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε με τις άμυνες να κάνουν... περίπατο και την επίθεση των δύο ομάδων να παίρνει "φωτιά". Οι γηπεδούχοι όντας καλύτεροι προηγήθηκαν με 21-17 χάρη στα τρίποντα του Παπαδόπουλου και τα δίποντα των Αθηναίου και Ζωιτού. Οι φιλοξενούμενοι ύστερα από το κάκιστο ξεκίνημά τους κατάφεραν να σκοράρουν με τους Καλαφάτη και Αξαμπανόπουλο και να μείνουν ζωντανοί στην διεκδίκηση της νίκης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι Fix μπήκαν και πάλι πιο δυναμικά και πήραν διψήφια διαφορά (29-19), με τους Χαντάντ, Τσεκουρλούκη και Σιάποντη, όμως η Aguanile έβγαλε και πάλι σημάδια αντίδρασης, αφού με πρωταγωνιστές τους Συκαρά, Αξαμπανόπουλο και Παπαναγιώτου μείωσε σε 40-35 στο τέλος του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που ουσιαστικά έκρινε και το νικητή. Η ομάδα του Τασιούδη ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, πήρε σκορ σχεδόν απ'όλους τους παίχτες και με επιμέρους 21-10 εκτόξευσε την διαφορά στο +16 (61-45). Οι παίχτες της Aguanile δεν ήταν το ίδιο δραστήριοι όπως στο πρώτο ημίχρονο, στηρίχθηκαν σε ατομικές ενέργειες παιχτών και βρέθηκαν με την... πλάτη στον τοίχο.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού τα πάντα είχαν κριθεί. Οι γηπεδούχοι Fix δεν άφησαν πάντως το... πόδι από το γκάζι και με νέα τρίποντα του Παπαδόπουλου και δίποντα του Ζαμπέτη σημείωσαν 23 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη μεριά, έπαιξαν ελεύθερα και χωρίς άγχος και έβγαλαν ωραίες συνεργασίες στο παρκέ, με τους Γκέγκιο και Συκαρά να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παπαδόπουλος με 22 πόντους (1/2 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 2/4 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/41 δίποντα, 12/32 τρίποντα και 14/22 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 26 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 25/63 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 5/8 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ.

New World Fix (Τασιούδης): Diallo 5, Αθηναίος 13, Γαλανός 3 (1), Ζαμπέτης 8, Λογγίτσης 4, Μπερδεμπές, Παπαδόπουλος 22 (6), Σιάποντης 18 (3), Τσεκουρλούκης 3 (1), Χαντάντ 5

Aguanile (Γκέγκιος): Αξαμπανόπουλος 17 (2), Γκέγκιος 6, Καλαφάτης 9, Παπαναγιώτου 11, Σιμιτσόπουλος 6, Συκαράς 15 (1), Χρυσοσπάθης

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς και το μαγικό τρίτο δεκάλεπτο των Fix.