13/06/2023
Athens Crips 22 11 18 16 - 67 -
Basket Maniacs 9 16 10 6 - 41 -

"Πέταξαν" για τους 16 οι Crips!

Στις 16 καλύτερες ομάδες της Summer Evolution League βρίσκονται οι Athens Crips, καθώς κέρδισαν για δεύτερη φορά τους Basket Maniacs με 67-41 και στην επόμενη φάση θα βρουν στον δρόμο τους τους Brazzerzz Beachterzz!

Από πολύ νωρίς οι Athens Crips έχτισαν διψήφια διαφορά, καθώς με 13 πόντους του Γκουγκούση, 5 του Λάντζα και 4 υογ Παπαδόπουλου, προηγήθηκαν με 22-9. Ο Negrin και ο Αρβανιτίδης από την περιφέρεια και ο Στενάκης μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Basket Maniacs έσφιξαν την άμυνά τους και με 5 πόντους του Καλαμιώτη, 5 του Negrin και 4 του Αρβανιτίδη, πλησίασαν στους 3, 24-21. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τους Λάντζα - Κουρκουλή να σκοράρουν από 4 πόντους έκαστος, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 33-25!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Παπαδόπουλου έβαλε εκ νέου μπρος τις μηχανές και με 7 πόντους του Γκουγκούση, 5 του Σμυρλή και 4 του Γιγουρτάκη, ξέφυγε στους 16, 51-35. Δεν μπόρεσαν οι "Μανιακοί" να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Καλαμιώτη και τα τρίποντα των Negrin - Αρβανιτίδη, με τον πρώτο να αποβάλλεται με δύο τεχνικές ποινές στο τρίτο δεκάλεπτο! Σκορ τρίτης περιόδου 51-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Athens Sports Hall και έτσι οι Athens Crips έφτασαν εύκολα στη νίκη με 67-41, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Γιγουρτάκη, Σμυρλή, Γκουγκούση, Λάντζα και Κουρκουλή. Για τους Basket Maniacs στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Negrin και Αρβανιτίδης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/29 βολές, 24/62 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Πήραν 72 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/18 βολές, 7/28 δίποντα και 6/38 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Betsson mvp των Athens Crips ο Γκουγκούσης με 25 πόντους, έχοντας 4/7 βολές, 6/11 δίποντα και 3/12 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Basket Maniacs ο Αρβανιτίδης με 12 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Γκουγκούσης 25 (3), Λάντζας 13, Σμυρλής 9, Κουρκουλής 9, Παπαδόπουλος 4, Γιγουρτάκης 7

Basket Maniacs (Καλαμιώτης): Σασσάς, Δημητριάδης, Μπένος, Αρβανιτίδης 12 (2), Negrin 16 (3), Καλαμιώτης 9 (1), Στενάκης 4

Τι μας άρεσε: Οι δυνατές μάχες μέσα στο ζωγραφιστό!