27/06/2024
Sky is the limit 11 7 7 9 - 34 -
Air Ballers 11 13 14 12 - 50 -

Πέταξαν στον επόμενο γύρο οι Air Ballers

Οι Air Ballers πήραν την πρόκριση στους "16" αφού κατάφεραν να επικρατήσουν επί των Sky is the limit με 34-50. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα με δυνατές άμυνες με αποτέλεσμα να υπάρξει χαμηλό σκορ στο πρώτο 3λεπτο (5-2). Δύο καλές άμυνες και δύο επιτυχημένοι αιφνιδιασμοί των Air Ballers τους έδωσαν την ευκαιρία να περάσουν μπροστά. Σε όλη τη διάρκεια οι άμυνες των ομάδων οδήγησαν τους αντιπάλους σε λάθη. Το σκορ έμεινε χαμηλά όχι λόγω επιθέσεων αλλά λόγω εξαιρετικών αμυνών. Το τέλος της 1ης περιόδου βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 11-11.

Το πρώτο μισό της 2ης περιόδου δεν διέφερε. Σφιχτές άμυνες και μεγάλες χρονικά επιθέσεις κράτησαν το σκορ χαμηλά. Το 5λεπτο βρήκε τους Sky is the limit μπροστά στο σκορ με 16-11. Όμως οι Air Ballers είχαν την απάντηση και με σερί 0-11 πέρασαν μπροστά με 16-22. Η κόρνα βρήκε τους Air Ballers να προηγούνται με 18-24.

Η 3η περίοδος ξεκίνησε όπως έκλεισε η 2η. Οι Air Ballers ξεκίνησαν με ένα σερί 0-7 και ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο (+13, 18-31). Αλλά υπήρχε απάντηση με σερί 6-0 από τους Sky is the limit φέρνοντας τη διαφορά στους 9 πόντους. Όμως η διαφορά ανέβηκε ξανά πάνω από τους 10 και σταθεροποιήθηκε σε διψήφιο νούμερο μέχρι το τέλος όπου το σκορ ήταν 25-38.

Η 4η περίοδος ήταν πιο σταθερή σχετικά με το σκοράρισμα. Οι Air Ballers κράτησαν τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα και κατάφεραν να μην απειληθούν. Το τέλος του αγώνα τους βρήκε νικητές με σκορ 34-50 και πήραν την πρόκριση στους "16" της Summer Development, όπου θα βρεθούν αντιμέτωποι με τους Basketόσαυρους.

Ο τίτλος του MVP περάστηκε στα χέρια του Τηλέμαχου Γούλα, ο οποίος είχε 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασσίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο.

Από την ομάδα των Sky is the limit διακρίθηκε ο Αλέξανδρος-Χρήστος Κοτζαδάμης με 5 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 3 κοψίματα.

Sky is the limit: Θοδωρής Βαλμάς Τσιαπράντας 8, Θρασύβουλος Καφάσης 2, Πέτρος Καφάσης 4,  Αλέξανδρος-Χρήστος Κοτζαδάμης 5, Δημήτρης Λεφάκης 6 (1), Θανάσης Νάσκος 4, Αναστάσιος Τσάνης 5 (1)

Air Ballers: Νίκος Ανδρεαδάκης 11 (3), Κυριάκος Γερολυμάτος 11, Γιώργος Γκουστίλης 3 (1), Τηλέμαχος Γούλας 8 (2), Δημήτρης Καραγιάννης 10, Αντώνης Κουτζιάμπασης 2, Φώτης Λαγός 0, Βαγγέλης Πανταλώνας 2, Κωνσταντίνος Φραγγής 2, Γιώργος Χρυσοβελίδης 1