08/11/2022
Anatolians Jazz 10 19 12 26 - 67 -
Jackals 21 9 13 21 - 64 -

Κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή οι Anatolians Jazz!

Οι Anatolians Jazz ξεκίνησαν νωθρά το παιχνίδι, πιέστηκαν και δεν κατάφεραν να πάρουν σωστές επιλογές στην επίθεση. Οι Jackals εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των γηπεδούχων και με όμορφες συνεργασίες κατάφεραν να φτιάξουν μία διαφορά ασφαλείας με μπροστάρη στο σκοράρισμα να είναι ο Λιάτσικος διαμορφώνοντας το 10-21.

Στη δεύτερη περίοδο είδαμε έναν εντελώς διαφορετικό αγώνα με τους Anatolians Jazz να γυρίζου τον διακόπτη και με τα καλάθια του ασταμάτητου Γιώργου Μπαντή να μειώνουν την διαφορά στον έναν πόντο. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βρούν λύσεις στο επιθετικό ξέσπασμα των αντιπάλων τους όμως δεν μπορούσαν να βρουν σκορ με συνέπεια με αποτέλεσμα το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 29-30.

Στην τρίτη περίοδο είδαμε πολλές μάχες σώμα με σώμα καθώς και οι δύο ομάδες πάλευαν για να πάρουν το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι με εξαιρετικές συνεργασίες  του Μπαντή και του Βαφειάδη ασκούσαν πίεση στους Jackals, όμως οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την ψυχραιμία τους και με τον Σακκά να βγαίνει μπροστά κράτησαν το προβάδισμα προηγούμενοι με 41-43.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού στην τελευταία περίοδο ανέβηκε και αυτό ήταν εις βάρος των Jackals οι οποίοι δεν ειχαν πολλές αλλαγές και η κούραση επηρέασε την απόδοση τους. Οι γηπεδόυχοι εκμεταλλεύτηκαν την κόπωση των αντιπάλων τους και με τα καλάθια του Παρισάκη και του Σάββα Αλεξιάδη πήραν την νίκη με 67-64.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Γεώργιος Μπαντής με 27 πόντους , 6 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Για τους γιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Λιάτσικος με ένα εντυπωσιακό double double αποτελούμενο από 19 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Anatolians Jazz: Α. Αλεξιάδης 2, Χατζηεμμανουήλ 3, Βαφειάδης 13(3), Ζαρακινός, Καραγκούνης 4, Μπαντής 27, Καρράς, Σ. Αλεξιάδης 7(1), Παρισάκης 7, Χατζόπουλος 4.

Jackals: Πάκας 4, Καραμανώλης 3(1), Τάσκας 9(1), Λιάτσικος 19, Καλιάτσος, Τσίπας 3(1), Σακκάς 18, Βούλγαρης 8.

Τι αμς άρεσε: Η εκπληκτική εμφάνιση του Κωνσταντίνου Λιάτσικου