01/10/2023
Leontario BC 17 15 12 26 - 70 -
Athens Crips 16 14 19 12 - 61 -

Πρώτη νίκη με μπασκετάρα για το Leontario !

Το βράδυ της Κυριακής στο Athens Sports Hall το Leontario ξεπέρασε το εμπόδιο των μαχητικών Athens Crips, επικρατώντας με 70-61 σε ένα εξαιρετικό πραγματικά παιχνίδι. Πρώτη νίκη για την ομάδα του Κωνσταντιδέλη, πρώτη ήττα για την ομάδα Παπαδόπουλου, με τις δύο ομάδες να ξεκινούν άμεσα τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα.

Με καλούς οιωνούς ξεκίνησε το ματς, αφού αμφότερες οι ομάδες βρήκαν από νωρίς ρυθμό, προσφέροντάς μας όμορφο θέαμα. Βλάχος (9π.), Πλαγιαννάκος (6π.) και Βεργόπουλος (2π.) σκόραραν με συνέπεια για τους μετέπειτα νικητές, ενώ οι Crips απάντησαν με το επιθετικό κρεσέντο του Λάντζα (12π.), αλλά και με τους Σμυρλή (2π.)και Κουρκουλή (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 17-16.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το σκηνικό δεν άλλαξε. Το Leontario, βρίσκοντας λύσεις από τους Καραχάλιο (9π.), Βλάχο (4π.) και Πλαγιαννάκο (2π.), παρέμεινε σε θέση οδηγού με βραχεία κεφαλή, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Crips δεν τους επέτρεψαν να ξεφύγουν, χάρη στα καλάθια των Κουρκουλή (6π.), Λάντζα (4π.), Παπαδόπουλου (2π.) και Σμυρλή (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 32-30.

Μετά την ανάπαυλα οι Athens Crips αντεπιτέθηκαν και με πρωταγωνιστές τους Σμυρλή (6π.), Κουγιουμτζόπουλο (4π.), Λόντο (4π.) και Λάντζα (4π.) προσπέρασαν. Το Leontario, παρά το γεγονός ότι διένυσε το λιγότερο παραγωγικό του διάστημα, βρήκε λύσεις από το δίδυμο Δεδούσης (8π.) - Χατζησπύρου (4π.), κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -5. Σκορ 3ου δεκάλεπτο, 44-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Leontario ήταν εκπληκτικό. Με πραγματική παράσταση από τους Βλάχο (9π.), Πλαγιαννάκο (9π.) και Καραχάλιο (9π.) η ομάδα του Κωνσταντιδέλη έφτασε πανάξια στη νίκη, μετρώντας 26 πόντους στα τελευταία δέκα αγωνιστικά λεπτά. Οι Crips, κόλλησαν επιθετικά και παρά την προσπάθεια των Σμυρλή (6π.), Κουγιουμτζόπουλου (4π.) και Λάντζα (3π.), υποχρεώθηκαν στην πρώτη τους φετινή ήττα.

Στο τέλος του αγώνα, το Leontario είχε 19/47 δίποντα, 5/19 τρίποντα και 17/25 βολές. Μάζεψε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 14 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Athens Crips είχαν 22/67 δίποντα, 3/15 τρίποντα και 8/20 βολές. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 6 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αχιλλέας Βλάχος με 18 πόντους και double-double, έχοντας 4/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Λάντζας με 23 πόντους και double-double, έχοντας 9/19 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 5/13 βολές. Μάζεψε 25 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 μπλοκ και κανένα λάθος.

Leontario BC (Κωνσταντιδέλης) : Βεργόπουλος 4, Βλάχος 18 (2), Δεδούσης 10, Καραχάλιος 17, Κορωνάκης, Κωνσταντιδέλης, Πλαγιαννάκος 17 (2), Χατζησπύρου 4.

Athens Crips (Παπαδόπουλος) : Γιγουρτάκης, Κουγιουμτζόπουλος 7 (1), Κουρκουλής 9 (1), Κυρανάκης, Λάντζας 23, Λόντος 4, Παπαδόπουλος 2, Σμυρλής 16 (1).

Τι μας άρεσε : Το υψηλό σκορ του αγώνα και κάποιες εξαιρετικές συνεργασίες των δύο ομάδων.