17/12/2021
Phoenix Bums 13 12 11 10 9 55 -
Harlems 14 9 13 10 4 50 -

Phoenix Bums από ατσάλι!

Για τον τέταρτο όμιλο της Master League στο φινάλε του πρώτου γύρου οι Phoenix Bums (3-5) υποδέχθηκαν το βράδυ της Πέμπτης στο Σπόρτιγκ τους Harlems (7-1) με τους πρώτους, παρότι με μόλις 6 διαθέσιμους παίκτες να ελέγχουν τον ρυθμό και παίζοντας καλή άμυνα να φτάνουν στη νίκη στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα για τις δύο ομάδες. Για τους γηπεδούχους οι Λάσπας (5) & Μοσκόφογλου (4) ήταν οι πιο δραστήριοι, ενώ στην άλλη πλευρά το δίδυμο Σταυρόπουλου (6) – Καρρά (4) οδήγησε την ομάδα τους στο ελάχιστο δυνατό προβάδισμα (13-14) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Δεν άλλαξε κάτι στη συνέχεια.Οι Bums βρήκαν πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Αξαμπανόπουλου (6), ο ρυθμός παρέμενε χαμηλός, γεγονός που τους έφερε να προηγούνται με 25-23 στο πρώτο ημίχρονο .

Το τανγκό δεν σταμάτησε και μετά την ανάπαυλα. Για την παρέα του Κοβάτσου ο Αξαμπανόπουλος (5) συνέχισε να αποτελεί την κύρια απειλή, ενώ για τους Αμερικάνους ο Καρράς (6) με τον Σταυρόπουλο (3) απαντούσαν, με συνέπεια να φτάσουμε στο τριαντάλεπτο με το σκορ ισόπαλο στο 36-36.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι ομάδες ήταν πιο νευρικές, όμως οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Λάσπα (5) και καλάθι του Μπαλτζόγλου ξέφυγαν με +6 δύο λεπτά πριν τη λήξη.Το συγκρότημα του Ρουσιώτη όμως, με τον Δαμίγο (6) να ευστοχεί δυό φορές από τα 6.75 ισοφάρισε (46-46), ενώ ο Μοσκόφογλου δεν ευστόχησε στο τελευταίο σουτ με αποτέλεσμα να χρειαστεί ο έξτρα χρόνος της παράτασης. Σε αυτόν οι Bums ήταν πιο αποτελεσματικοί χάρη στην παρουσία του Αξαμπανόπουλου (5) που τους οδήγησε στο τέταρτο φετινό ροζ φύλλο με το τελικό 55-50 !

Τα ομαδικά στατιστικά αναπαριστούν με ακρίβεια τα συμβάντα στοο παρκέ. Οι νικητές εκτέλεσαν καλύτερα (34-29% εντός πεδιάς, 17-9% τρίποντα) πλην των βολών (35-67%). Υστέρησαν στον αέρα (43-54 ριμπάουντ),είχαν μια λιγότερη ασιστ (5-6 ), παραπάνω κλεψίματα (12-8) ενώ διέπραξαν λιγότερα λάθη (13-18).

Mvp του αγώνα αναδείχθηκε με double double ο Δημήτρης Αξαμπανόπουλος (19π,12ρ,2κοψ & 2 λάθη). Πολυτιμότερος των αντιπάλων τους ήταν ο Χρήστος Καρράς (13π,9ρ,4ασ,3κλ & 5 λάθη).

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Καδάς 5(8ρ), Mοσκόφογλου 4(11ρ), Μπαλτζόγλου 6, Aξαμπανόπουλος 19, Κοβάτσος 6 (3κλ), Λάσπας 15(2τρ, 5κλ).

Harlems (Ρουσιώτης) : Μουρτίογλου 2 Διαμαντόπουλος 2, Κουτρουμπής 2, Καρράς 13, Μότσιος 6 (18ρ), Σταυρόπουλος 14 (11ρ,2κοψ), Μωϋσίδης 2, Δαμίγος 9 (10ρ).

Τι μας άρεσε : Παιχνίδι με κλειστό μπάσκετ, έμφαση στις άμυνες και αρκετές εναλλαγές με τις ομάδες να παλεύουν για τη νίκη παρά το πενιχρό θέαμα !

Τι δεν μας άρεσε : Η επίδοση των Harlems από τα 6.75 (2/23).