14/04/2024
Phoenix Bums 16 25 17 21 - 79 -
Peristeri Wardogs 18 11 3 16 - 48 -

Phoenix Bums σε καλοκαιρινή διάθεση!

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και βρήκαν πολλά σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75. Κοσμόπουλος, Νικολαρόπουλος, Κωνσταντίνος Χρόνης και Γιάννης Χρόνης βρήκαν από ένα τρίποντο στο πρώτο δεκάλεπτο και έδωσαν μία διαφορά στην ομάδα τους. Οι Μωβ απάντησαν άμεσα με τους 7 πόντους του Αθανασιάδη, με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 16-18.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν ρυθμούς και να βρίσκουν λύσεις επιθετικά από τους Μπαζιο και Παπαντωνίου. Οι Phoenix Bums έκαναν και πιο επιθετική την άμυνα τους με αποτέλεσμα να περιορίσουν τους φιλοξενούμενους στο σκοράρισμα. Μόνος του επιθετικά ο Κοσμόπουλος με 4 πόντους μείωσε στους δώδεκα για την ομάδα του με το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου να βρίσκεται στο 41-29.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το παιχνίδι. Αθανασιάδης και Μπαζιος έδειξαν ότι βρίσκονται σε καλή μέρα και έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους είκοσι. Όλα τα λεφτά η άμυνα των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο άφησαν τους αντιπάλους τους να σκοράρουν μόνο τρεις πόντους, με αποτέλεσμα να προηγούνται με 58-32 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι έκαναν την προσπάθειά τους να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τους 12 πόντους του Κοσμόπουλου, όμως η δουλειά είχε γίνει για τους μωβ, οι οποίοι έφυγαν νικητές από το κλειστό με 79-48 και ξεκίνησαν με το δεξί στο Summer League.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μπαζιος με 20 πόντους, 15 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κοσμόπουλος με 19 πόντους 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Αθανασιάδης 26, Κοβάτσος 4, Παπαντωνίου 9, Τουμπακάρης 2, Μπαζιος 20, Πέτρου 2, Παπαμιχαήλ 16

Peristeri Wardogs (Θεοδωράκης): Θεοδωράκης 10, Καρλής, Κοσμόπουλος 19, Νικολαρόπουλος 3, Στεργίου, Τσιγρας 2, Χρόνης 3, Τακτικός 2

Τι μας άρεσε: Η άμυνα των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο!