04/02/2023
Digeders BC 15 8 10 19 - 54 -
Singular Logic 6 13 15 9 - 48 -

Πήραν και την διαφορά οι Digeders!

Την όγδοη τους νίκη πέτυχαν το βράδυ του Σαββάτου στο Basketaki Arena οι Digeders, καθώς σε ένα αμφίρροπο σε όλη την διάρκεια παιχνίδι, επικράτησαν με 54 – 48 απέναντι στην Space Hellas, την έπιασαν στην βαθμολογία και πήραν και την διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Digeders πήραν τον έλεγχο από την αρχή του παιχνιδιού και με το δίδυμο Κουφογεώργου με 5 και Αλιμπέρτη με 4 πόντους αντίστοιχα να οδηγούν την επίθεση, κρατούσαν προβάδισμα με 15 – 6. Στην φτωχή συγκομιδή της Space Hellas, ο Ιγκνιάτοβιτς ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής, πετυχαίνοντας και τους 6 πόντους της ομάδας του.

Εκρηκτικό ξεκίνημα έκαναν οι γηπεδούχοι και στην δεύτερη περίοδο και με τον Αλιμπέρτη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 5 πόντους και τον Θεόδωρου να σκοράρει από την περιφέρεια, έστειλαν την διαφορά στο + 12. Στη συνέχεια το σύνολο του Βεργόγιαννη πίεσε πολύ στην άμυνα, έκλεψε συνεχόμενες μπάλες και με Αναστασόπουλο και Καραχάλιο να βγαίνουν μπροστά στην επίθεση με 5 και 4 πόντους αντίστοιχα, πλησίασαν σε 23 – 19 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι ομάδες σκόραραν εναλλάξ, το προβάδισμα άλλαζε κάτοχο συνεχώς, με την Space τελικά παρά τις πολλές χαμένες βολές, να είναι μπροστά με 33 – 34. Ο Αράπογλου πήρε μπρος με 5 πόντους, ο Καραχάλιος πρόσθεσε 4 και ο Δευτεραίος έβαλε ένα καλαθάκι, για το +1 των Μπλέ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, Καραγεώργος και Θεοδώρου έδιναν τις λύσεις με 3 πόντους έκαστος.

Εκρηκτικό ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο έκαναν οι φιλοξενούμενοι και με 4 πόντους του Καραχάλιου και καλάθια από Καραφώτη – Ιγκνιάτοβιτς , ξέφυγαν με 36 – 42. Η απάντηση των Digeders ήταν άμεση, καθώς Κούμπος και Τσούλος ανέλαβαν το σκοράρισμα με 5 πόντους έκαστος και με Αλιμπέρτη – Κουφογεώργο να προσθέτουν από ένα καλαθάκι, έτρεξαν σερί 13 – 0, περνώντας μπροστά με 49 – 42. Καραχάλιος και Παλιοκώστας προσπάθησαν να βάλουν ξανά την Space στην διεκδίκηση του παιχνιδιού, όμως Αλιμπέρτης με δίποντο και Τσούλος με νέο τρίποντο, υπέγραψαν το τελικό 54 – 48.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ανδρέας Θεοδώρου με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Καραχάλιος με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Digeders είχαν 13/47 δίποντα ,7/23 τρίποντα, 7/12 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη. Η Space είχε 20/59 δίποντα , 1/10 τρίποντα, 5/21 βολές, κατέβασαν 51 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ , έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.

Digeders(Ζορμπάς ): Αλιμπέρτης 15(8ρ.), Ζορμπάς, Θεοδώρου 11(7ρ.), Κουφογεώργος 10, Κούμπος 7, Τοπούζ 2(7ρ.), Τσούλος 9.

Space Hellas 2(Βεργόγιαννης ): Αναστασόπουλος 9, Αράπογλου 7, Δευτεραίος 2, Ιγκνιάτοβιτς 10(11ρ.), Καραφώτης 3(9ρ.), Καραχάλιος 13(11ρ.), Μαρίνος, Μπόσκος, Παλιοκώστας 4(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα ντέρμπι με τα όλα του, με συνεχείς εναλλαγές και αμφίρροπη εξέλιξη μέχρι το φινάλε του.