28/09/2024
Kasonic Beers 16 10 22 22 - 70 -
Πι Stoli α 18 11 13 10 - 52 -

Πήραν την νίκη με ωραίο μπάσκετ οι Kasonic Beers!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Kasonic να μπαίνουν πιο δυνατά και με τον Εμμανουήλ να παίρνει πρωτοβουλίες πήραν γρήγορο προβάδισμα 6 πόντων(8-2). Τα Πι Stoli α όμως ισορρόπησαν το παιχνίδι, βρήκαν λύσεις με τον Ιωαννίδη κυρίως και πήγαν στο δεύτερο δεκάλεπτο στο +2(16-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν στην άμυνα, με το 20-20 να παραμένει στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου για αρκετή ώρα. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ «σφιχτές» στην άμυνα τους, ομως στα σημεία τα Πι stoli α ήταν καλύτερα και δίκαια πήγαν στην ανάπαυλα στο +3(26-29).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Kasonic Beers ανέβασαν τον δείκτη της έντασης τους και με τρίποντα βόμβες του Ζυγούρη και του Μπακούρου, πήραν κεφάλι στο σκορ(34-33). Εκεί που φαινόταν όμως πως οι Kasonic Beers είχαν βρει ρυθμό επιθετικά, εμφανίστηκε ο Παπαδιονυσίου για τους φιλοξενούμενους και το +10 έγινε  +3 με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 48-42.

Με την έναρξη του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου, φαινόταν πως το παιχνίδι θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Οι Kasonic Beers στα κρίσιμα σημεία ήταν πιο αποφασιστικοί, είχαν τους Λύκο, Μπακούρο και Ζυγούρη σε πολύ καλή μέρα και σε συνδυασμό με την επιθετική δυστοκία των φιλοξενούμενων στο τελευταίο δεκάλεπτο, πήραν μια δύσκολη νίκη με το 70-52  να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Μπακούρος με 9 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ πολυτιμότερος των ηττημένων ήταν ο Ιωαννιδης με 16 πόντους.

Kasonic Beers(Ασημακόπουλος): Ασημακοπουλος 14, Εμμανουηλ 18, Ζυγούρης 13, Καρακωνσταντής 3, Λύκος 7, Μπακούρος 9, Προσηλιακός 6.

Πι Stoli α( Παπαδιονυσίου): Αγαπίου 9, Βούλγαρης, Γρηγορόπουλος 4, Ιωαννιδης 16, Μαυρεδάκης 10, Μαυρομμάτης 2, Νταμπανλής, Παπαδιονυσίου 9, Πιπιλής 2.

Τι μας άρεσε: Το βάθος των Kasonic Beers που τους έφερε και την νίκη.