23/02/2023
Patras Orlando Tragic 20 11 18 18 - 67 -
Yellow Submarine 17 18 17 19 - 71 -

Πήραν τη ματσάρα οι Yellow Submarines

Μετά από ένα ματς πολύ υψηλού επιπέδου, ανάμεσα σε δύο ομάδες που έχουν όλα τα φόντα να μονομαχήσουν για τον τίτλο της Master League, οι Yellow Submarine νίκησαν τους Orlando Tragic (67-71) και τους διέκοψαν το αήττητο στο πρωτάθλημα, με τον Γιώργο Αγγελόπουλο να παραδίδει...μαθήματα προπονητικής, καθώς κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη, παρά τις σημαντικές απουσίες βασικών παιχτών.

Το ματς ξεκίνησε με τους Orlando Tragic να μπαίνουν πιο δυναμικά και με πρωταγωνιστή τον νεοαποκτηθέντα Δημήτρη Καφτάνη, ο οποίος έβλεπε σαν...βαρέλι το αντίπαλο καλάθι, κατάφεραν να κλείσουν την Α' περίοδο στο +3 (20-17), με το «κίτρινο υποβρύχιο» να ακολουθεί κατά πόδας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Yellow Submarine κατάφεραν να προσαρμόσουν καλύτερα το αμυντικό τους πλάνο και να περιορίσουν τα ατού των Tragic και με πρωταγωνιστές τους Κοντόγιωργα και Καμπάση προσπέρασαν πριν το ημίχρονο και πήγαν στην ανάπαυλα στο +4 (31-35).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην επανάληψη με τις δύο ομάδες να προσφέρουν ένα πολύ όμορφο θέαμα και να αποζημιώνουν όσους παρακολουθούσαν το ματς. Με τον Καφτάνη να παίρνει ξανά...μπρος, οι Orlando Tragic έκλεισαν με επιμέρους σκορ 18-17 το Γ' δεκάλεπτο, και οι Submarine μπήκαν στην τελευταία περίοδο με ένα ισχνό πλεονέκτημα (48-51).

Στην τελευταία περίοδο είδαμε πραγματικά καλό μπάσκετ, μεταξύ δύο ομάδων ασυμβίβαστων με την ιδέα της ήττας. Αν και οι Yellow Submarine προηγήθηκαν με 9 πόντους, 1 λεπτό πριν το φινάλε (59-68), με τον Γιώργο Αγγελόπουλο να πανηγυρίζει με υψωμένες γροθιές (σαν τον Pini Gerson το 2006), οι Tragic δεν παράτησαν το ματς, έτρεξαν ένα δικό τους 9-1 και μείωσαν στους 2 (67-69, 7'' πριν τη λήξη). Τελικά, ο Μαρκόπουλος ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό σκορ με 2/2 βολές, χαρίζοντας τη νίκη στο κίτρινο υποβρύχιο (67-71).

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Καμπάσης με 26 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από την άλλη, ο Δημήτρης Καφτάνης ήταν ο κορυφαίος των ηττημένων, με 24 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Orlando Tragic: Ζανιάς, Κανατάς 13, Καπώνης 2, Καφτάνης 24, Kυριαζής 6, Μιχαλόπουλος 3, Παπαγεωργίου 6, Πατρινός 2, Σιαμπλής 4, Χανδρινός 2

Yellow Submarine: Αποστολίδης, Καμπάσης 26, Κοντογέωργας 16, Μανέτας 7, Μαρκόπουλος 11, Πασχάκης 8, Ροδόπουλος 3