29/01/2023
Chicken Nuggets 12 15 14 19 - - -1
Indians 13 17 17 17 - 20 -

Πήραν τη ρεβάνς οι Indians!

Απόγευμα Κυριακής στο Basketaki Arena οι Indians επικράτησαν με 60-64 των Chicken Nuggets παίρνοντας την ρεβάνς για την ήττα τους στον πρώτου γύρο. Αμφίρροπο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να βγάζουν πάθος και ποιότητα για 40 λεπτά. Όγδοη νίκη για την ομάδα του coach Αλέξανδρου Μηνά, δέκατη διαδοχική ήττα για τους Nuggets.

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να μένουν σε απόσταση αναπνοής η μία από την άλλη. Οι Nuggets βασίστηκαν σχεδόν αποκλειστικά στο low post παιχνίδι του Καρακαϊδού (11π.), ενώ οι Ινδιάνοι απάντησαν πολύφωνα με τους Πουλοκέφαλο (3π.), Μπαλτά (2π.), Μητσάκο (2π.), Κασιμάτη (2π.) και Δημητρίου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-13.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το σκορ παρέμεινε κλειστό, με τους Indians να είναι ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, χάρη στους Δημητρίου (7π.), Μπακάλη (5π.), Κασιμάτη (3π.) και Πουλοκέφαλο (3π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Καρακαϊδός (5π.), Τυροκόμος (4π.), Τσιγγίστρας (2π.), Κορδάς (2π.) και Καλαντζής (2π.) κουβάλησαν επιθετικά τους γηπεδούχους που πήγαν στα αποδυτήρια με -3. Σκορ ημιχρόνου, 27-30.

Μετά την ανάπαυλα οι Indians ήταν και πάλι ελαφρώς ανώτεροι, βρίσκοντας λύσεις από 6 διαφορετικούς σκόρερ και χτίζοντας μια μικρή διαφορά. Οι Nuggets, παρότι είχαν κάποια κενά διαστήματα, δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν χάρη στις επιθετικές ενέργειες των Καρακαϊδού (6π.), Τσιγγίστρα (4π.) και Μουχλιανίτη (3π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 41-47.

Μεγάλη μάχη και στην τέταρτη περίοδο με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για τη νίκη. Οι Chicken Nuggets πάλεψαν σκληρά για να βάλουν τέλος στο αρνητικό τους σερί, όμως οι Indians βρήκαν τον τρόπο να διαχειριστούν την κατάσταση και με καλάθια των Κασιμάτη (7π.), Μπακάλη (5π.), Πουλοκέφαλου (3π.) και Δημητρίου (2π.) έφτασαν στη νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, οι Chicken Nuggets είχαν 19/44 δίποντα, 3/23 τρίποντα και 13/20 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 5 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Indians είχαν 18/36 δίποντα, 7/27 τρίποντα και 7/19 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στέλιος Μπακάλης με 11 πόντους, έχοντας 4/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χάρης Καρακαϊδός με 28 πόντους και double-double, έχοντας 11/18 βολές, 1/4 τρίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 1 λάθος και 3 μπλοκ σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Chicken Nuggets (Μουχλιανίτης) : Καλαντζής 2, Καρακαϊδός 28 (1), Κορδάς 6, Μουχλιανίτης 8 (2), Παππάς, Τσιγγίστρας 6, Τυροκόμος 10.

Indians (Μηνάς) : Βασιλάκος 2, Δημητρίου 15 (3), Ζήσης 3, Κασιμάτης 14 (1), Μητσάκος 6, Μπακάλης 11, Μπαλτάς 4 , Πουλοκέφαλος 9 (3), Φαραός.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.