02/10/2022
Gran Μανάρια 11 15 15 16 - 57 -
Brooklyn Bets by Amerikanos24 8 19 7 16 - 50 -

Πήραν την άτυπη ρεβάνς τα Gran ΜΑΝΑΡΙΑ!

Κυριακή μεσημέρι 2 Οκτωβρίου στο Basketaki Arena , για τον 16ο όμιλο του Basketaki Cup, τα Gran Manaria πήραν την άτυπη ρεβάνς του τελικού για το summer απέναντι στους Brooklyn Bets με 57–50 και έβαλαν γερά τις βάσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο ρυθμός ήταν εξαιρετικός στο πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τα Gran Manaria να κρατούν μικρό προβάδισμα με 10–8. Ο Ι. Τσίγκος οδηγούσε την επίθεση με 6 πόντους, με τον Παπαχριστοδούλου να σκοράρει από τα 6.75 και τον Νερούτσο να βάζει ένα καλαθάκι, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Αγρέβης – Μουχίμογλου που πέτυχαν από 4 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι με τον Παπαχριστοδούλου να σέρνει το χορό με τις δημιουργίες του, τον Καμπόλη να δίνει ενέργεια και τον Σιδέρη να είναι το πρώτο βιολί με 10 πόντους, είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα με 26-13.Στο αντίπαλο στρατόπεδο , οι Bets ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους μετά το πεντάλεπτο, έτρεξαν σερί 0-14 με τον ογκόλιθο Αγρέβη να έχει 9 πόντους και με βοήθειες από Μπέτση(4), Αγγελόπουλο και Μαυρογιαννάκη, προσπέρασαν στο τέλος του ημιχρόνου 26–27.

Στην τρίτη περίοδο, τα Μανάρια ήταν εμφανώς ανώτερα και με μπροστάρη ξανά τον Ι.Σιδέρη με 6 πόντους, τον Αλεξανδρίδη να βάζει 5 και τον Παπαευσταθίου ένα τρίποντο, ξέφυγαν με 41–34. Η ομάδα του Παναγιώτου, είχε επιθετική δυστοκία , με τον Αγρέβη μόνο να βάζει ένα γκολ φάουλ και τους Μαυρογιαννάκη-Μπέτση από ένα καλάθι.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού ήταν ισορροπημένο και ισόπαλο(16-16) μεταξύ των δύο ομάδων, με τον τελικό νικητή να μην αλλάζει και τα Manaria να παίρνουν το δίποντο με 57–50. Αλεξανδρίδης – Τσίγκος τραβούσαν το κουπί στην επίθεση με 5 πόντους, με τον Παπαχριστοδούλου να έρχεται από κοντά με 4, ενώ για τους Bets, πάλευαν Αγρέβης με 8 και Αγγελόπουλος – Χουσέας με 3 πόντους, χωρίς να καταφέρουν να γυρίσουν το ματς.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ισίδωρος Τσίγκος με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ ,1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Αγρέβης με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα Manaria είχαν 16/43 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 10/17 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Οι Bets είχαν 16/49 δίποντα, 2/19 τρίποντα, 12/21 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη.

Gran Manaria(Μπρέμπος):Αλεξανδρίδης 12,Καμπόλης 2, Καραμπούλιας, Κατσαρός, Νερούτσος 2, Παπαευσταθίου 3, Παπαχριστοδούλου 8(8ρ-7ασίςτ), Σκιαδόπουλος, Χ.Σκληρός, Α.Τσίγκος 6, Ι.Τσίγκος 23.

Brooklyn Bets(Παναγιώτου):Αγγελόπουλος 5, Αγρέβης 24(9ρ.), Δαραμούσκας, Κουρούμαλης( 8 ρ.), Μαυρογιαννάκης 4, Μουχίμογλου 8(13ρ.), Μπέτσης 6, Ρούσσος, Χουσέας 3.

Τι μας άρεσε: Η ταχύτητα των δύο ομάδων και τα δύο φοβερά stop από Κουρούμαλη και Αλεξανδρίδη.