06/06/2022
Gunners 11 19 15 21 10 76 -
Buzzer Eaters 11 21 22 13 4 70 -

Πήραν την ματσάρα στην παράταση οι Gunners!

Το απόγευμα του Σαββάτου 4 Ιουνίου στο Baketaki Arena, σε ένα χορταστικό ματς με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και το ματς να κρίνεται στην παράταση, οι Gunners επικράτησαν με 76 – 70 απέναντι στους Buzzer Eaters.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες έψαχναν να βρουν τα πατήματα τους, με το σκορ να είναι ισόπαλο 11 – 11. Ραυτόπουλος και Κωστακιώτης με τρίποντα ξεχώρισαν για τους Gunners, ενώ τους Eaters κουβαλούσαν Βλαχοθανάσης, Δρούγκας με 4 έκαστος και Ρίζος με τρίποντο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν χορταστικό και γεμάτο από σκορ και θέαμα, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 30 – 32. Ο Ρίζος πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα των Eaters με 7 πόντους, με Δεδεμάδη με 6 να ακολουθεί και Ζαννιά, Βουνισέα να βάζουν από ένα τρίποντο. Για τους Gunners, ο Κωστακιώτης πυροβολούσε από την περιφέρεια με δύο τρίποντα, με τον Ακουμιανάκη να έχει επίσης 6 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο, οι Buzzer Eaters είχαν έναν Ζαννιά από άλλο πλανήτη με τέσσερα τρίποντα και με την βοήθεια του Ρίζου που πέτυχε 7, ξέφυγαν 45 – 53. Για τους Gunners, ο Ραυτόπουλος ήταν σε εξαιρετική κατάσταση με 7 πόντους, με τον Ακουμιανάκη να πετυχαίνει 4 και τον Κωστακιώτη, ένα τρίποντο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ακουμιανάκης πήρε από το χέρι τους Gunners με 10 πόντους και απίστευτη ενέργεια , έχοντας βοήθειες από τα τρίποντα των Καραμπέτσου και Ραυτόπουλου. Στην αντίπερα όχθη, ο Ζαννιάς ήταν μπροστάρης με 5 πόντους , με τον Βουνισέα να προσφέρει 4 πολύ σημαντικούς, με το ματς να πηγαίνει στην παράταση(66-66).

Οι Gunners μπήκαν στην παράταση με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και με τρία συνεχόμενα τρίποντα από Καραμπέτσο, Σκαρπέλη και Κωστακιώτη, έδωσαν τέλος ουσιαστικά στην υπόθεση νίκη. Ο Ρίζος έβαλε δύο καλάθια για τους φιλοξενούμενους, με το τελικό 76 – 70 να γράφετε στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Betsson  Mvp αναδείχτηκε ο Γιώργος Ραυτόπουλος με 19 πόντους, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αναστάσιος Ρίζος με 21 πόντους , 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Gunners είχαν 14/46 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 12/24 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπαλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Οι Buzzers Eaters είχαν 18/35 δίποντα, 10/35 τρίποντα, 4/7 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπαλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Gunners (Καραμπέτσος): Ραυτόπουλος 5, Καλογιαννίδης 6, Ακουμιανάκης 20(14ρ.), Καραμπέτσος 11, Κωστακιώτης 15,  Ζούρος 2(10ρ.), Σκαρπέλης 7, Φιφής 2.

Buzzer Eaters(Ζαννιάς): Βουνισέας 9, Ρίζος 21(7ρ.), Δρούγκας 4, Βλαχοθανάσης 8(15ρ.),  Ζαννιάς 19(7ρ, 7 ασίστ), Δεδεμάδης 9(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Οι δυνατές μονομαχίες, οι εναλλαγές στο σκορ και το γεγονός ότι ήταν derby για 45 αγωνιστικά λεπτά.