21/03/2022
Pistachios 15 10 11 15 - 51 -
Somalia Pirates 12 7 7 17 - 43 -

Πήραν τη πρόκριση οι Pistachios !

Στο κλειστό των Μελισσίων για τη διοργάνωση του Basketaki Cup , οι Pistachios πέρασαν στην επόμενη φάση  , καθώς οι Σομαλοί Πειρατές υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους με σκορ 51-43 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Γιάννη Τάλαρο , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , κυριάρχησε στα ριμπάουντ  , έκλεψε μπάλες , μοίρασε ασίστ και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 11  πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πέτυχαν πέντε αναπάντητους πόντους , 5-0 , οι φιλοξενούμενοι με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ  4-8 μείωσαν στον έναν , 9-8 , με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να τους βρίσκει στο μείον τρία , 15-12  . Πρώτος  σκόρερ των νικητών ο Τάλαρος με 9 πόντους , ενώ στη αντίπερα όχθη οι Παπαηλιού και Ρόζας είχαν από 3 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι Pistachios  αύξησαν τη διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στους δέκα πόντους , 22-12 , οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 0-4 μείωσαν στους έξι , 22-16 , με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να δείχνει το 25-19 υπέρ των γηπεδούχων  . Ο Τσίτουρας πέτυχε 6 πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Παπαηλιού είχε 4 .

Στη τρίτη περίοδο οι Pistachios  μπήκαν στο παρκέ με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , καθώς  πίεσαν στην άμυνα , έλεγξαν τα ριμπάουντ  , έτρεξαν το γήπεδο , είχαν απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ  και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στο τέλος της προτελευταίας στροφής της αναμέτρησης να αγγίζει τη τιμή των δέκα πόντων , 36-26 . Ο Κοντογιάννης  πέτυχε 4 πόντους , ενώ ο Παπαηλιού είχε 5  .