25/02/2023
Most Wanted 19 10 19 13 - 61 -
Capital Con-Trolls 10 19 11 18 - 58 -

Πήραν τη νίκη χωρίς να ενθουσιάσουν οι Most Wanted!

Βράδυ Κυριακής στο Basketaki Arena οι Most Wanted υποδέχθηκαν τους Capital Con- Trolls για την 15η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Evolution League. Σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, όπως και στον πρώτο γύρο, οι Most κατάφεραν να επικρατήσουν στα σημεία με 61-58. Ο Λυκογιάννης είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς σε έξτρα πεντάλεπτο, αλλά ήταν αντικειμενικά άτυχος. Ας δούμε, λοιπόν, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Με διάθεση για αντίδραση εμφανίστηκαν οι Most Wanted μετά τη βαριά ήττα από την Αμόκ την περασμένη αγωνιστική. Η ομάδα του Καραμασιώτη κατάφερε να προηγηθεί με διψήφιο προβάδισμα στα μισά στης περιόδου, με την Capital να βγάζει μίνι αντίδραση, μειώνοντας ελαφρώς τη διαφορά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 19-10.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν πιο αποτελεσματικοί, βρίσκοντας στήριγμα στην ταλαντούχα τριπλέτα των Νίκα, Καλπούζου και Λυκογιάννη και επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 10-19. Οι Most, από την άλλη, παρότι είχαν κάποια κενά διαστήματα είδαν τον Κωνσταντίνου να μπαίνει για τα καλά στην εξίσωση των διακριθέντων. Σκορ ημιχρόνου, 29-29.

Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι ανέβασαν την ένταση στην άμυνά τους και με πρωταγωνιστές τους Παπαδόπουλο (8π.) και Καραμασιώτη (6π.) ξανά μπήκαν σε θέση οδηγού. Η ομάδα των αδερφών Μαρζάβα βρήκε λύσεις από τους Νίκα (4π.), Λυκογιάννη (3π.), Καλπούζο (2π.) και Φουρτάκα (2π.), όμως ξεκίνησε την τελευταία περίοδο από το -8. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 48-40.

Μεγάλη μάχη στην τέταρτη περίοδο με τους Con-Trolls να οδηγούν το ματς στις ειδικές καταστάσεις. Νίκας (6π.), Καλπούζος (6π.) και Κατσάτσος (4π.) πέτυχαν μεγάλα καλάθια, όμως η τύχη γύρισε την πλάτη στον Στράτο Λυκογιάννη λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Κάπως έτσι, οι Most κατάφεραν να αποδράσουν αγχωτικά με το ροζ φύλλο στη συλλογή τους, σε ένα τέταρτο δεκάλεπτο που έκαναν τη διαφορά οι Παπαδόπουλος (6π.), Κωνσταντίνου (5π.) και Ντάνασης (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Most Wanted είχαν 14/27 δίποντα, 9/29 τρίποντα και 6/10 βολές. Μάζεψαν 28 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Capital Con-Trolls είχαν 18/33 δίποντα, 4/13 τρίποντα και 10/15 βολές. Μάζεψαν 27 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 22 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Παπαδόπουλος με 16 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 4 λάθη σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πάρης Καλπούζος με 21 πόντους, έχοντας 7/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 7/7 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 8 λάθη και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Most Wanted (Καραμασιώτης): Αναγνώστης, Κάλας 3 (1), Καραμασιώτης 17 (5), Κωνσταντίνου 15, Μπλιθικιώτης 2, Ντάνασης 2, Παπαδόπουλος 16 (3), Πίκουλης 6, Χαρακίδας.

Capital Con-Trolls (Μαρζάβας): Καλπούζος 21, Κατσάτσος 4, Λυκογιάννης 16 (3), Μαρζάβας, Νίκας 15 (1), Φουρτάκας 2.

Τι μας άρεσε: Το σασπένς στο φινάλε.